Orzeźwiające koktajle na lato

Orzeźwiające koktajle na lato

W letnie upalne wieczory najchętniej pijemy lekkie kompozycje alkoholowe z dużą ilością chłodzącego lodu i orzeźwiającymi dodatkami. Wiosną i latem budzi się z zimowego snu nasza piękna natura, a wraz z nią kreatywność wszystkich barmanów do tworzenia świeżych i orzeźwiających koktajli.

To właśnie w tych porach roku barmani raczą nas swoimi kreatywnymi kompozycjami na bazie świeżych owoców. Najwięcej witaminy mają polskie owoce. Warto je kupować właśnie teraz, gdy są dojrzałe, soczyste i mają walory zdrowotne. Owoce są naturalnym źródłem witamin i minerałów, które świetnie można wykorzystać do stworzenia orzeźwiających koktajli. Barmani coraz częściej stawiają na koktajle niskoalkoholowe i tak zwane spritzery, czyli koktajle z dodatkiem zawierającym CO2, głównie jest to wino musujące. Koktajle mocno odświeżające, które wniosą więcej niż tylko moc alkoholu. Staramy się coraz bardziej zaskoczyć naszych gości nietuzinkowymi połączeniami smaków, korzystając ze świeżych produktów, które daje nam natura. Jesteśmy w stanie stworzyć wszystko, co jest nam, barmanom, i naszym gościom potrzebne do szczęścia. Mamy maj, prawdziwą wiosnę, gdzie wszystko zaczyna zakwitać. My, barmani, długo przygotowujemy się do tego okresu, szukamy w naszej naturze naturalnych produktów do letniej karty koktajli. Ważne jest to, aby pamiętać i pilnować okresu zbioru danego produktu.

Smak lata w koktajlach

Czerwiec i lipiec to kolebka zbiorów letniego okresu. W tych miesiącach najczęściej zbieramy czereśnie, rabarbar, pokrzywę. Z tym okresem kojarzy mi się głównie rabarbar, który jest bardzo wdzięcznym, ale zapomnianym produktem. Użytkową częścią rabarbaru są wybarwione na różowo lub czerwono części łodygi z zielonym soczystym miąższem. Służą jako dodatek do soków, deserów i ciast. W barmaństwie świetnie sprawdzi się jako produkt do zakwaszania naszych koktajli.

Drugim świetnym produktem z tego okresu jest pokrzywa. Rzadko wykorzystywana i znana dla naszych gości. Napar z pokrzywy, który ma aromat siana po "podkręceniu" z kwasowością bądź kumaryną, która też jest zbierana w czerwcu i ma również aromat siana, idealnie stworzy nam dodatek do naszego orzeźwiającego koktajlu w formie kordiału, czyli syropu słodko-kwaśnego. Ten kordiał przez swój aromat siana i kwasowość świetnie sprawdziłby się z dodatkiem wódki z trawą żubrową i kumaryną.

Sierpień i wrzesień to między innymi czarny bez, aronia, rokitnik, mirabelka. Czarny bez to produkt, który można wykorzystać w całości lub postawić na korę, liście, nasiona, kwiaty i owoce (tylko niesurowe). Jego kwiatowość i cierpki smak idealnie nadadzą się do stworzenia własnej nalewki/wódki bądź likieru do naszego rześkiego koktajlu.

Ostatnim okresem do poszukiwania świetnych produktów jest wrzesień. I w tym czasie góruje pigwa. Raczej nie jada się jej na surowo, owoce są twarde, cierpkie i kwaśne. Najczęściej wykorzystuje się je do przygotowania dżemów, syropów czy wina. Jest to produkt, który świetnie zastąpi nam cytrynę w naszym koktajlu.

Syrop z pigwy:

  1. Pigwę przekroić i wydrążyć pestki.
  2. Następnie kroimy w drobną kostkę i zasypujemy cukrem, tak aby przysłonić wszystkie owoce (najlepiej wykorzystać objętościowo tyle samo cukru co owoców) i odstawiamy w ciepłe miejsce na trzy dni (pigwa musi puścić sok).
  3. Otrzymany sok przecedzamy, a owoce zalewamy ciepłą wodą i ponownie przecedzamy.
  4. Otrzymane dwa płyny mieszamy ze sobą.

Klasyka na lato z wykorzystaniem whisky

Whiskyznamy z takich kompozycji jak Old Fashioned czy Manhattan, dlatego nie jest tym alkoholem, jaki kojarzy nam się z drinkami gaszącymi pragnienie. Jednak z odpowiednim dobraniem składników może nas miło zaskoczyć i przynieść wyczekiwane orzeźwienie. Takim przykładem mogą być:

Mint Julep

  • 60 ml bourbon whiskey
  • 20 ml syropu cukrowego
  • 10 listków mięty

Na dnie najlepiej metalowego kubka wymieszaj miętę z syropem cukrowym. Dopełnij po brzegi kruszonym lodem i na wierzch wlej bourbon whiskey. Dokładnie wymieszaj i udekoruj szczytem mięty.

Whisky sour

  • 50 ml whisky
  • 30 ml soku z cytryny
  • 15 ml syropu cukrowego
  • 10 ml białka kurzego (opcjonalnie)
  • kilka kropel bitters

Wszystkie składniki umieszczamy w szejkerze i bez dodatku lodu energicznie wstrząsamy. W tym momencie białko nam się napowietrza, dlatego w efekcie końcowym sour ma puszystą piankę. Po napowietrzeniu koktajlu dorzucamy do szejkera kilka kostek lodu i ponownie energicznie wstrząsamy. Całość przelewamy do szklanki wypełnionej lodem i dekorujemy plastrem z pomarańczy.

Gin(ące) pragnienie

Ginw przeciwieństwie do whisky jest alkoholem, który kojarzy nam się z orzeźwieniem w upalne dni.Każdy słyszał i pewnie każdy miał do czynienia z koktajlem Gin Tonic. Zaletą ginu z tonikiem jest to, że jego smak można podrasować wszelkiego rodzaju owocami sezonowymi.

Gin & Tonic

  • 50 ml ginu
  • 100 ml toniku
  • 10 ml soku z cytryny
  • rozmaryn
  • grejpfrut (lub według preferencji każdy owoc sezonowy)

Wszystkie składniki umieszczamy w szklance wypełnionej dużą ilością lodu i delikatnie mieszamy. Dekorujemy owocem cytrusowym.

Tom Collins

  • 40 ml ginu
  • 20 ml soku z cytryny
  • 10 ml syropu cukrowego
  • 100 ml sody gazowanej
  • plastry zielonego ogórka (nadadzą dodatkowej świeżości w naszym koktajlu)

Wszystkie składniki oprócz wody gazowanej umieszczamy w szejkerze i energicznie wstrząsamy. Całość przecedzamy i przelewamy do wysokiej szklanki wypełnionej po brzegi lodem. Całość wykańczamy wodą gazowaną. Dekorujemy plastrem świeżego ogórka.

Kubańskie noce

Rumjest takim alkoholem, który kojarzy nam się z wakacjami i tropikalnymi koktajlami. Większość orzeźwiających drinków jest przygotowywana właśnie na bazie rumu. Zachowując odpowiedni balans między sezonowymi owocami (niekoniecznie egzotycznymi) a kwasowością jesteśmy w stanie stworzyć mocno orzeźwiający koktajl na bazie rumu. Przykładami są:

Mojito

  • 50 ml rumu
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego
  • 3/4 limonki
  • 10 listków mięty

W wysokiej szklance ugniatamy limonkę razem z cukrem. Dodajemy miętę, którą wcześniej klepiemy w dłoniach, tak uwolnimy świeże aromaty i olejki z mięty. Ugniatając miętę, możemy wydobyć gorycz. Do szklanki do pełna wsypujemy kruszony lód. Dodajemy porcję rumu i dekorujemy szczytem mięty. Coraz częściej w barach można spotkać się z różnymi wersjami mojito, z dodatkiem truskawek czy mango. Jest to świetna alternatywa i urozmaicenie naszych upalnych wieczorów.

Owocowe Daiquiri

  • 40 ml rumu
  • 20 ml soku z cytryny
  • 10 ml syropu cukrowego
  • garstka sezonowych miękkich owoców (truskawka, malina)

Owoce ugniatamy w szejkerze. Dodajemy resztę składników, uzupełniamy szejker lodem i energicznie wstrząsamy. Całość przecedzamy do schłodzonego szkła. Dekorujemy kawałkiem owocu.

Moktajlowe przyjemności

Wśród naszych gości coraz częściej pojawiają się osoby, które sięgają po napoje bezalkoholowe, czyli tzw. moktajle. W tym przypadku świetnie sprawdzą się piwa bezalkoholowe, które oferują nam bardzo dużą gamę smaków. Fajnym połączeniem będzie piwo bezalkoholowe z wcześniej przygotowanym naszym syropem z pigwy z dodatkiem świeżej mięty i plastrem grejpfruta.

Virgin Quince

  • 30 ml syropu z pigwy
  • 6 listków mięty
  • plaster grejpfruta
  • piwo bezalkoholowe

Wszystkie składniki umieszczamy w wysokiej szklance wypełnionej lodem i energicznie mieszamy. Dekorujemy szczytem mięty.

Szukając orzeźwienia w upalne dni, pamiętajmy o tym, co daje nam nasza piękna natura, dlatego wzbogacajmy swoje koktajle sezonowymi owocami. Pijąc niskoalkoholowe drinki z dużą ilością lodu i napojów gazowanych z odpowiednim balansem, z pewnością ugasimy nasze pragnienie i będziemy mogli dłużej delektować się smakiem, wypijając większą ilość koktajli.

autor: Łukasz Raźniewski - barman, właściciel baru Wszyscy Święci w Poznaniu