Czy warto się szkolić?
Na samym początku chciałbym odpowiedzieć już na to pytanie, które stanowi tytuł felietonu. Odpowiedź brzmi: TAK! Nasi drodzy koledzy i koleżanki kucharze, warto się szkolić. Wiedza, którą zdobywamy, jest bezcenna i jest nasza, poszerzanie jej nieustanie powinno być wpisane w DNA każdego kucharza.
Tak jak u przedstawicieli innych zawodów, takich jak lekarz, prawnik czy księgowa, zmieniają się przepisy prawne, prezentowane są nowe publikacje, tak w naszym zawodzie pojawiają się nowe przepisy na dania, ale też publikacje, z którymi warto się zapoznać. Dla samych siebie powinniśmy wybierać się raz, dwa razy do roku na szkolenia, które będą poszerzały naszą wiedzę kucharską, dzięki której nasza atrakcyjność na rynku pracy wzrośnie, a co najważniejsze - poszerzymy nasze umiejętności i wzbogacimy się o nowe doświadczenia zawodowe, a także poznamy spojrzenie innych kucharzy na tematy związane z zajęciami.
Z czego warto się szkolić?
Ze wszystkiego, co związane jest z otoczeniem, w którym pracujemy. Mogą to być szkolenia ukierunkowane na konkretną kuchnię, tak zwane szkolenia ogólne, na przykład z kuchni włoskiej, greckiej czy też japońskiej, na których zaznajomisz się z ogólną wiedzą, jak przygotować najpopularniejsze dania z tych kuchni. Są też szkolenia ukierunkowane, bardziej szczegółowe, na przykład z pizzy, smażenia steków czy robienia makaroników - mają one za zadanie skupić się na konkretnej część danego rodzaju kuchni, pokazując krok po kroku technikę przygotowania. Szkolenia mają na celu podniesienie naszych kwalifikacji, poszerzenie naszej wiedzy, zdobycie nowych umiejętności.
Szkolenia produktowe
Nie ma istotniejszej wiedzy dla kucharza niż wiedza na temat produktu, ponieważ jest on podstawą, by wyjść dalej - do jego obróbki, a finalnie do dania. Szkolenia produktowe to jedne z najważniejszych szkoleń, a niestety tak mało ich jest. To one powinny być wstępem do kolejnych. Na tego typu szkoleniach poznajemy produkt. Bez jego znajomości, ale też bez możliwości zestawienia go z podobnym surowcem od 3-4 różnych dostawców czy producentów nasza wiedza jest uboga. Na szkoleniach produktowych nie tylko próbujemy, jak dany surowiec smakuje, ale też badamy jego możliwość, co możemy z niego uzyskać. To, jaką lekcję wyniesiemy na jego temat, zależy od nas samych. Podczas szkoleń produktowych dowiadujemy się też niuansów na temat sezonowości, metody wytwarzania czy też pochodzenia, które możemy w późniejszym etapie relacjonować naszym gościom w restauracji, jeżeli oczywiście zdecydujemy się na wprowadzenie do naszego menu produktów ze szkolenia.
Nie tylko szkolenie z gotowania powinno być dla Ciebie ważne
Prócz wielu szkoleń z różnych kuchni, technik obróbki termicznej, są również szkolenia z zasad bezpieczeństwa pracy w kuchni, a doskonale wiemy, jak ogromne ryzyko związane z na przykład oparzeniami lub zacięciem się nożem w niej istnieje. Innym bardzo ważnym szkoleniem z zasad bezpieczeństwa w kuchni będzie HACCP, czyli analiza krytycznych punktów kontroli i zagrożeń związanych z produkcją żywności, ale też jej przechowywaniem. Szkolenie z HACCP jest szkoleniem wielce istotnym, budującym w nas większą wiedzą, co się dzieje z danym produktem, jakie zagrożenia może stwarzać jego błędna (zbyt krótka lub w za niskiej temperaturze) obróbka termiczna. Bo przecież to my karmimy naszych gości i to od nas zależy, jakiej jakości i w jakich warunkach jedzenie zostanie przygotowane.
Co jest największą przeciwnością, by nie iść na szkolenie?
"Wszystko już wiem" - to chyba najczęstsza odpowiedź w przypadku oferowania szkolenia, drugą natomiast jest wszechobecny brak czasu. Otóż nikt nie wie wszystkiego, powinniśmy zmienić ten mentalny stereotyp. Nawet sami doświadczeni, znani i wielcy szefowie kuchni również się szkolą, testują, wspomagają się, a wiedza, którą mogą nam przekazać, jest z całą pewnością bezcenna. Termin szkoleń zawsze podawany jest z dużym wyprzedzeniem, dlatego decyzję o chęci wzięcia udziału w szkoleniu powinniśmy podjąć wcześniej, dzięki czemu będziemy w stanie zaplanować czas wolny na szkolenie. Musimy mieć z tyłu głowy, że szkolenia są prowadzone przez kucharzy dla kucharzy i przychodząc na takie szkolenie, nie powinniśmy się wstydzić, że czegoś nie wiemy. Jest to oczywiste, że nie wiemy. Skoro przyszliśmy na szkolenie, to po to, by się właśnie tego nauczyć i być dumnym z tego. Szkolenia służą również upewnieniu się w tym, co już wiemy, albo czy metoda, którą już stosujemy, jest dobra, czy może można w niej coś udoskonalić. Dlatego nie warto opierać się szkoleniom.
Jakie szkolenia wybierać dla siebie?
Poszerzenie wiedzy równa się rozwojowi kulinarnemu, warto wybierać te szkolenia, które ukierunkują Twój styl i charakter jako kucharza. Ale równie ważne są te, które podniosą Twoje kompetencje, dostarczą Ci wiedzy praktycznej i teoretycznej na tematy, w których nie czujesz się najlepiej. Dlatego szkolenia powinny być wybierane według potrzeb, jakie mamy. Jeśli metody związane z gotowaniem sous-vide czy też przygotowanie pizzy zawsze Cię fascynowały, to są to właśnie szkolenia dla Ciebie. Jeśli zaś organizowane jest szkolenie z wybitnym szefem kuchni, którego zawsze podziwiałeś, to jak najbardziej się na takie wybierz. Każdy z nas wewnątrz wie, w jakich obszarach ma niedostatek wiedzy i wewnętrznie może sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim szkoleniu powinien uczestniczyć.
autor: Tomasz Łagowski, Executive Chef w restauracji Belvedere w Warszawie