Wojna w Ukrainie a polski rynek rolno-spożywczy

Wojna w Ukrainie a polski rynek rolno-spożywczy

Konflikt zbrojny w Ukrainie będzie miał wpływ na sytuację podażowo-popytową na światowym rynku żywności, która ze względu na silną integrację krajowego rynku z rynkami zewnętrznymi będzie wpływała na krajowy sektor rolno-żywnościowy - informuje Dariusz Mamiński, radca Wydział Prasowy, Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polski rynek rolno-spożywczy

W 2021 r. eksport polskiego sektora rolno-żywnościowego zwiększył się o 9% do 37,4 mln ERU, import o 8,6% do 24,7 mln EUR. Dodatnie saldo wymiany wyniosło 12,7 mld EUR i było o 9,7% większe niż w 2021 r. - informuje MRiRW. Warto wiedzieć, że Polska jest krajem samowystarczalnym w produkcji żywności i wpływ konfliktu zbrojnego w krótkim okresie nie powinien doprowadzić do napiętej sytuacji na bilansie i zaopatrzeniu w żywność.

Ukraina należy do liczących się partnerów handlowych, a decyduje o tym bezpośrednie sąsiedztwo i preferencyjne kontyngenty w ramach umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. W 2021 r. eksport surowców rolnych i żywności do Ukrainy wyniósł 811,3 mln EUR, a import 930 mln EUR - dodaje Dariusz Mamiński.

- Wpływ konfliktu zbrojnego będzie szczególnie widoczny na rynku zbóż oraz nasion oleistych i olejów, których Rosja i Ukraina są dużymi producentami. W konsekwencji mniejszych dostaw jest spodziewany dalszy wzrost światowych cen, a wysokie ceny tych produktów będą wpływały na cały sektor rolno-spożywczy (np. ceny pasz, półproduktów do przetwórstwa). Wysokie ceny żywności i surowców energetycznych mogą stymulować inflację w kraju, która może negatywnie wpływać na siłę nabywczą krajowych gospodarstw domowych. Istotnym zagrożeniem mogą być działania o charakterze spekulacyjnym na międzynarodowych giełdach towarowych. Globalny kapitał będzie poszukiwał wysokich stóp zwrotu, a rosnące ceny żywności i energii będą stwarzały do tego dogodne uwarunkowania - podsumowuje przedstawiciel MRiRW.

Co ważne, MRiRW zapewnia, że ściśle monitoruje zachowania uczestników rynku żywności, zbiera informacje o zmianach cen i prognozach. Polska aktywnie uczestniczy także w unijnym procesie zarządzania tym rynkiem (Wspólnotowa Organizacja Rynków Rolnych) i w przypadku wystąpienia realnych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego będzie wnioskować o podjęcie stosowanych działań na poziomie UE, w tym w zakresie instrumentów polityki handlowej.