Trwa ogólnopolski konkurs wypieku chleba

Trwa ogólnopolski konkurs wypieku chleba "Master Baker"

Autorzy najlepszych prac spotkają się w finale, który odbędzie się na żywo podczas targów Polagra w Poznaniu w dniach 4-6 października. Dla uczestników oprócz niezapomnianego przeżycia, będzie to także okazja do poznania osobiście ekspertów z branży piekarskiej oraz krok do dalszej kariery. Eliminacje trwają tylko do 17 września 2021.

Konkurs zaadresowany jest do wypiekających chleby zawodowo, amatorsko czy okazjonalnie. Każdy umie upiec chleb, a jeśli jeszcze nie umie to może z łatwością się nauczyć wytwarzać aktywny zakwas, na nim wieloetapowo prowadzić ciasta, i wypiekać chleby - wystarczą chęci.

Atrakcyjna pula nagród przyciągnęła uwagę pasjonatów wypieków. Pierwsza edycja konkursu wypieku chleba Master Baker w 2019 roku okazała się dużym sukcesem! W tym roku pula nagród jest jeszcze większa - wynosi 30 tysięcy zł, w tym atrakcyjne nagrody rzeczowe, a rywalizacja odbywa się w czterech osobnych grupach, dlatego zgłoszeń przybywa z dnia na dzień! Konsumenci  powinni wybierać pieczywo smakowite - to nie ulega wątpliwości, ale zarazem pożywne i prozdrowotne czyli wytwarzane w wyniku długiej fermentacji z udziałem naturalnych kwasów piekarskich, mąki z pierwotnych odmian zbóż z upraw ekologicznych, mąki pełnoziarnistej "nierafinowanej" zawierającej zarodki - źródło witamin i nieutlenionych tłuszczów (tj. świeżej mąki ze zbóż zmielonych "wprost do dzieży"), oraz oczywiście otręby - źródło mikro i makroelementów oraz błonnika pokarmowego. Głównym celem projektu jest aby przy obecnym, dramatycznie niskim spożyciu pieczywa mogło ono dostarczać maksymalną ilość wartości odżywczych.

Naukowcy poszukując sposobów na jak najdłuższe życie w jak najlepszej kondycji zdrowotnej zalecają, aby osoby dorosłe spożywały 75g mąki pełnoziarnistej dziennie (źródło Fuldkorn). Konsument chcący odżywiać się zdrowo aż takich szczegółów nie musi znać pod warunkiem, że dla pieczywa zostanie wprowadzone obowiązkowe oznaczenie % referencyjnej wartości spożycia otrąb (%RWS). Wg GUS statystycznie Polacy spożywają tak mało pieczywa, że przechodząc z dnia na dzień na chleb pełnoziarnisty wciąż nie dostarczaliby rekomendowanej ilości błonnika. W roku 2020 spożywaliśmy przeciętnie 2,75kg chleba miesięcznie, co daje ok. 91 gramów chleba dziennie, na które - zależnie od receptury - przypadałoby przeciętnie 55g mąki pełnoziarnistej. Mąki pełnoziarniste z różnych zbóż mają różną zawartość otrąb, wobec tego chleb pełnoziarnisty z pszenicy konsumpcyjnej konwencjonalnej i chleb pełnoziarnisty z ekologicznej pszenicy okrągło ziarnowej vel Trispa wykonany z tej samej receptury będą zawierały różne ilości błonnika pokarmowego na zdecydowaną korzyść Trispy. Podobnie przeważa ekologiczne, pierwotne żyto - krzyca nad żytem konwencjonalnym. W zależności od porównywanych partii, odmiany i jakości ziarna, jakości przemiału, chłonności wody i samej receptury różnice w ilości otrąb potrafią być wielokrotne, dlatego chleb nazywany pełnoziarnistym z jednej piekarni może dostarczać zupełnie inną ilość błonnika niż z drugiej. Obecne, dramatycznie niskie spożycie chleba w połączeniu z niską wartością odżywczą pieczywa to narodowa tragedia, z której wynikają kolejno nadwaga, otyłość, a z tego dalsze powikłania i choroby Polaków. Musimy przekonać społeczeństwo do pieczywa prozdrowotnego, a to z kolei musi zacząć być naprawdę smakowite i w rozmaitym asortymencie - tylko wówczas tzw "razowce" mogą stać się chlebem powszednim. Polskie piekarstwo zmienia się z roku na rok, autorskie "craftowe" pieczywo nie ustępuje w niczym światowemu.

Na piekarzu spoczywa odpowiedzialność dbania o jakość surowców, ich pochodzenie, ale to jednak konsument musi zacząć domagać się rzetelnych informacji od piekarza na temat surowców, wówczas piekarz zacznie wymagać rzetelnych informacji od młynarza i rolnika.

Dostęp do mediów społecznościowych to ciągła wymiana wiedzy i doświadczeń między piekarzami z całego świata. Pojawiło się wiele mikropiekarni, piekarni butikowych zakładanych przez pasjonatów chleba, nie obawiających się eksperymentować, samodzielnie wytwarzając na kompaktowych młynkach żarnowych specjalne mieszanki mąk wzbogacane o zboża rzekome, rośliny strączkowe, zioła, suszone warzywa, owoce, kwiaty... dzięki czemu konsumenci mają do wyboru coraz bardziej różnorodny asortyment pieczywa. Ceny autorskiego pieczywa nie należą jednak do niskich, dlatego coraz więcej osób podejmuje się amatorsko wypiekać niebanalne chleby w domach, także na sprzedaż w ramach legalnej, zarejestrowanej domowej produkcji spożywczej. Skupieni wokół facebookowej grupy "Domowy Piekarz" - jednego z patronów medialnych konkursu Master Baker, wyszukują dostawców zbóż, wytwarzają samodzielnie mąki na kompaktowych młynkach żarnowych i wypiekają wspaniałe chleby. To wszytko bardzo korzystne zmiany, ponieważ oddziałują wprost na polskie rolnictwo - m. in. na zwiększenie różnorodności hodowli zbóż, obszarów upraw certyfikowanych, dostaw bezpośrednich oraz rolniczego handlu detalicznego.

Spośród zgłoszonych w eliminacjach prac Jury w składzie Józef Sadkiewicz, Katarzyna Mojzykiewicz, Piotr Kucharski, Jacek Federowicz i Piotr Połomski wybierze 12 finalistów w czterech kategoriach: piekarze zawodowi, amatorzy, gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz uczniowie szkół o profilu spożywczym. W pierwszej edycji w kategorii amatorów zwyciężyła Matylda Kustra, w kategorii zawodowców zwycięzcą został Krzysztof Bryjka.

Chcielibyśmy, aby dzięki konkursowi wzrosła także liczba młodzieży chętnej do nauki w Szkołach Branżowych o profilu piekarskim, dorosłych kształconych w ramach bezpłatnych kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz na coraz popularniejszych kursach wypieku chleba w prywatnych szkołach kulinarnych. Oczekujemy, że nauczyciele zawodu piekarza będą stale podnosili swoje kwalifikacje i będą mogli tę wiedzę przekazywać podopiecznym. Pragniemy aby pracownie do zajęć praktycznych były sukcesywnie wyposażane w najlepsze surowce i urządzenia, np. fermentatory,  młynki żarnowe itp. Ponadto w programach nauczania zawodów cukiernik i kucharz powinny pojawić się podstawy wypieku pieczywa, aby w razie kolejnych restrykcji związanych z pandemią mogli się łatwo przebranżawiać.

Największym sukcesem będzie, gdy zawód piekarza znów stanie się zawodem szanowanym w społeczeństwie, pożądanym i bardzo dobrze płatnym, kiedy wzrośnie zapotrzebowanie na prawdziwie wiejskie pieczywo wypiekane w Kołach Gospodyń Wiejskich, oraz od rolników wytwarzane z własnych zbóż, w przydomowych piekarniach, sprzedawane w ramach rolniczego handlu detalicznego w modelu "od pola do stołu".

Dla kultywowania tradycji wypieku chleba niezmiernie ważne jest, aby wzrósł procent Polaków, którzy samodzielnie wypiekają domowe chleby i by mogli tę umiejętność przekazywać swoim dzieciom i wnukom. To wspaniałe, zdrowe hobby i sposób na wspólne spędzenie czasu. W przyszłych edycjach prawdopodobnie zaprosimy kolejne grupy (np. duety rodzic z dzieckiem). Chcielibyśmy, by konkurs Master Baker urósł do takiej rangi, by kreować trendy w piekarstwie nie tylko polskim.

Organizatorem konkursu Master Baker jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych "Polska Ekologia".  Konkurs sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi objął wydarzenie honorowym patronatem.

Zapraszamy do udziału!

Strona www projektu: http://www.MasterBaker.pl

Formularz zgłoszeniowy: http://www.MasterBaker.pl/#formularz

#KonkursMasterBaker