Tejo Smakuje - jak smaki będą wpływać na to, co mamy na talerzu?

Tejo Smakuje - jak smaki będą wpływać na to, co mamy na talerzu?

Jak łączyć wina z potrawami - to każdy doświadczony szef kuchni wie. A jak ma wątpliwości, zawsze może zwrócić się do sommeliera. Z pomocą przychodzi Andrzej Strzelczyk z Polish Wine Academy.

Wspólnie z Winami z Tejo postanowiliśmy przygotować dla Was kilka wskazówek, a szerszy materiał w formie prezentacji wideo znajdziecie na kanale YouTube WINA Z TEJO - Tejo Smakuje lub po kliknięciu w poniższy kod:

Często jest tak, że może zbyt dokładnie chcielibyśmy wiedzieć, czy dane wino jest dobre do tego dania, czy wręcz zupełnie do niego nie pasuje. Pamiętajmy, że tutaj nie ma jakichś pomyłek, nie ma błędów, czujmy się swobodnie, i w kuchni, i wszędzie tam, gdzie to wino z nami jest. Wino nie może być powodem do stresu, raczej tematem do dyskusji.

W jakim kieliszku biel?

Tak naprawdę już sam kieliszek, w jakim degustujemy wino, ma wpływ na to, jak odbieramy dane smaki. Gdy wlejemy wytrawne białe, kwasowe wino do wąskiego kieliszka, wyczujemy nieco odmienny profil aromatyczny i smakowy, niż wtedy, gdy spróbujemy go z szerszego kieliszka. Wina, które są dosyć aromatyczne, są bardzo kwasowe. Wtedy lepiej próbować ich z węższych kieliszków, gdzie kwasowość może być w odczuciu mniejsza. Dodatkowo, te pełniejsze, szersze kieliszki powodują, że temperatura wina może być odrobinę wyższa. Takie wina, jak np. dojrzałe burgundy czy ogólnie pełniejsze białe wina beczkowane, bardzo dobrze będą do nich pasować. W tych wyższych temperaturach będą lepiej pachniały i lepiej smakowały. Ale pamiętajcie, że to nie jest sztywna reguła, wiec zachęcam do próbowania tego samego wina w kilku kieliszkach i szukania niuansów.

Główne smaki

Mamy dwa smaki, które działają pozytywnie na wino. To jest smak słony i smak kwaśny. A do tego tandemu dodałbym jeszcze tłuszcz. Tylko co to tak naprawdę oznacza, że smaki działają pozytywnie na wino? To znaczy, że wino jest w odbiorze mniej kwasowe, mniej wytrawne, bardziej owocowe, pełniejsze i lepiej nam smakuje. Zmienia się nasz poziom percepcji danego wina. Sól, kwas i tłuszcze obniżają odbiór kwasowości w winie, a dzięki temu wina wytrawne bardziej nam smakują. I dlatego wino powinniśmy traktować jako część posiłku. Istotną część, która może podbić aromaty dania, lub lekko je załagodzić.

Lagoalva Reserva Branco (importer: An.Ka Wines)


Spróbujcie poniższych owocowych, wytrawnych win z różnych kieliszków i w akompaniamencie różnych dań.

Portas do Oriente Branco 2020

To nowość z regionu Tejo w Polsce, która będzie dobrym uzupełnieniem karty win w wielu restauracjach i wine barach. Ryby, owoce morza i dania kuchni azjatyckiej - przy nich ten kupaż portugalskich winogron Fernao Pires i Arinto odnajdzie się najlepiej, ale doświadczeni sommelierzy na pewno dostrzegą w nim potencjał do zestawień również z innymi potrawami. Wino jest młode, orzeźwiające i przyjemnie aromatyczne z wyczuwalnymi nutami cytrusów i owoców tropikalnych. W "Portas do Oriente Branco" żywa, wibrująca kwasowość jest dobrze zbalansowana, a finisz łagodny i subtelnie utrzymujący się na podniebieniu. Producent: Santos & Seixo Wines. Dostępne w: Wine Avenue (www.wineavenue.pl/)

Portas de Oriente Branco 2020

Bridao Classico Branco 2020

Bardzo przyjemne i orzeźwiające wino białe z portugalskiego regionu Tejo. Doskonale sprawdzi się w połączeniu z białym mięsem, rybami i owocami morza. Będzie też smacznym dopełnieniem letnich sałatek i delikatnych serów. Bez obaw można je również zaserwować jako aperitif. Wino powstaje z popularnych w Portugalii, lokalnych odmian winogron - Fernao Pires i Arinto. Wyróżnia się przyjemnym aromatem owoców tropikalnych i cytrusów, w którym wyczujemy także subtelne nuty kwiatowe. Białe "Bridao Classico" w smaku jest świeże, owocowe i posiada dobrze zrównoważoną kwasowość oraz łagodny finisz. Producent: Adega do Cartaxo. Dostępne w: Era Wina (www.produkcjawina.com/)

Bridao Classico Branco 2020

Więcej szukajcie na kanale YouTube WINA Z TEJO w cyklu Tejo Smakuje.

Tejo Smakuje

Andrzej Strzelczyk to dwukrotny Mistrz Polski Sommelierów, certyfikowany wykładowca WSET, założyciel szkoły Polish Wine Academy, juror w konkursach Stowarzyszenia Sommelierów Polskich oraz w konkursach regionalnych w Portugalii. Znawca i ambasador win z portugalskiego regionu Tejo w Polsce. Więcej informacji: www.andrzejstrzelczyk.pl

Artykuł powstał przy współpracy z Winami z Tejo

fot. główne: Andrzej Strzelczyk (Polish Wine Academy)