Rozpoczynamy sezon grillowy

Rozpoczynamy sezon grillowy

Pierwsze ciepłe dni, słońce, grono rodziny i przyjaciół, a przede wszystkim unoszący się, aromatyczny zapach mięsa z rusztu. Wszystko w akompaniamencie napojów w złocistym kolorze. Mowa oczywiście o sezonie grillowym, który w Polsce obchodzony jest niemal tak hucznie jak sylwester.

Trudno powiedzieć, kto przywiózł pierwszego grilla do naszego kraju, ale badacze tego zjawiska zgodnie przyznają, że największy rozkwit grillowania przypadł na lata 80. Nastąpiła wtedy poprawa sytuacji ekonomicznej, a coraz większy napływ nowości ze świata zachodniego spowodował, że kuliste grille zaczęły wyrastać na ogródkach działkowych jak grzyby po deszczu. Stały się idealnymi zamiennikami popularnego dotychczas ogniska. Tym samym przyczyniły się do zmiany spędzania wolnego czasu, ponieważ od tamtej chwili dla większości polskich rodzin grill zostały elementem obowiązkowym na wiosnę i lato.

Grill - wizytówka polskiej wiosny i lata

Odkąd grill pojawił się w naszym kraju, zyskiwał tylko na popularności. Uwielbiamy grillować, ale za sukcesem tego zjawiska stoi nieodłączny element - wizyty najbliższych. Grillowanie kojarzy się ze spotkaniami i to nie z parą znajomych, a z licznymi grupami. Jest to też świetna okazja, by poznać nowych ludzi. Dodatkowo grillowanie z członkami rodziny sprawia, że na czas kwietnia i maja czekamy niemal z taką samą ekscytacją, jak na święta Bożego Narodzenia.

Ważny dla nas jest również aspekt przebywania na świeżym powietrzu, dlatego grillowanie przeważnie organizujemy w weekendy, by móc dłużej delektować się daniami z grilla oraz coraz cieplejszymi, letnimi nocami. Szczególnie to pierwsze - spotkanie po okresie jesienno-zimowych szarości - jest wspaniałą zapowiedzią lata i wszystko to napawa nas pozytywną energią. Czas grillowania jest na tyle popularny, że producenci non stop powiększają grillowy asortyment, dlatego każdy szanujący się sklep i market posiada własny dział z produktami tylko i wyłącznie na tę okazję. Lubimy jadać marynowane mięsa i steki, sałatki ze świeżych warzyw, a coraz częściej również ryby, sery czy nawet owoce morza, więc nawet ich nie powinno zabraknąć w wyznaczonym dziale.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<