Pierwsza polska Lady Amarena wybrana!

Pierwsza polska Lady Amarena wybrana!

W czwartek 27 stycznia 2022 r. odbyła się pierwsza polska edycja konkursu Lady Amarena, organizowanego przez włoską markę Fabbri oraz jej polskiego dystrybutora, firmę Gourmet Foods. Pierwszą Lady Amareną została Ewa Nowicka, na co dzień związana z warszawskim Regina Bar.

Kobiety za barem!

Lady Amarena to konkurs organizowany przez markę Fabbri i dedykowany wyłącznie kobietom. Środowisko barmańskie zdominowane jest przez mężczyzn, dlatego firma Fabbri za cel postawiła sobie wyróżnienie kobiet, których dokonania i talent barmański są godne pochwały. Podkreślenie udziału kobiet w rozwijaniu kultury koktajlowej to najważniejszy cel projektu.

Jak mówi Anita Wasilewska, koordynatorka konkursu z ramienia Gourmet Foods, "Niezmiernie cieszę się, że konkurs Lady Amarena udało się zorganizować także w Polsce. Jestem przekonana, że jego kolejne edycje będą wsparciem dla wszystkich wyjątkowych barmanek i zaznaczą ich mocną pozycję w branży. Dziękuję i gratuluję wszystkim uczestniczkom, a szczególnie finałowej trójce, czyli Ewie Nowickiej (Regina Bar), Alicji Bączyk (TAG.) i Martynie Blaut (El Koktel). Trzymam kciuki za ich dalsze sukcesy".

Kreacje i Narracje

Laureatki konkursu Lady Amarena wybrało Jury w składzie:

- Michalina Dudowicz (influencerka kulinarna @inmykitchen_pl),

- Monika Liszczak-Roehr (założycielka baru Wieczorny, promotorka polskiej sceny barowej),

- Tomasz Małek (Beverage Director Food Town, Kinogram, Stacja Food Hall, czterokrotny Mistrz Świata Barmanów Flair),

- Michał Oszczyk (miksolog, trener i wykładowca barmański, brand ambasador marek Dilmah, Saquella i Fabbri).

Poza smakiem konkursowych koktajli, ocenie jury podlegały także m.in. ich wygląd oraz multimedialne prezentacje-narracje przygotowane przez barmanki.

"Wyzwaniem było nie tylko opracowanie pysznego i pomysłowego koktajlu opartego na maksymalnie 5 składnikach. Ciekawiły nas również stojące za przepisami historie. Bo one też liczą się w kreacjach barmańskich; one także mają wiele smaku" komentuje Michał Oszczyk, przewodniczący składu sędziowskiego.

Z ziemi polskiej do włoskiej?

Finałowa gala, podczas której została wyłoniona Lady Amarena Poland, transmitowana była dla fanów z Muzeum Polskiej Wódki. Zaszczytny tytuł zdobyła Ewa Nowicka z warszawskiego Regina Bar i tym samym zyskała prawo udziału w międzynarodowym finale w Bolonii.

Kobiece barmaństwo to przygoda, ale nie bajka

Jest to hasło, którym można by podsumować debatę, jaką z laureatkami konkursu przeprowadziła Monika Liszczak-Roehr. Finalistki zgodnie podkreślały, że chociaż na przestrzeni ostatnich lat kobiety za barem przestały budzić zdziwienie, to mimo wszystko wciąż na swoją pozycję i sukces muszą pracować ciężej niż mężczyźni.