Nowe pomysły na osłonę przed inflacją

Nowe pomysły na osłonę przed inflacją

Rząd rozważa zmianę wysokości VAT na różne produkty, aby chronić w ten sposób Polaków przed rosnącymi cenami. Co ciekawe, pakiet rozwiązań łagodzących skutki rosnących cen zwłaszcza energii i opału, ma być zaprezentowany w najbliższych dniach.

Plany były już na zeszły tydzień, ale doszło do przesilenia na granicy i chwilowo zmieniły się priorytety. Kolejny powód przesunięcia prezentacji tzw. tarczy antyinflacyjnej, wymusiły analizy, jak planowane instrumenty wpłyną na dynamikę cen i czy jej nie podbiją.

Sam pakiet działań osłonowych będzie można modyfikować w zależności od potrzeb.
Niektóre, czyli te, dotykające kwestii podatkowych, będą mieć charakter czasowy, one nie będą wprowadzone na stałe. Najważniejsze jest to, że celem tarczy jest złagodzenie skutków wzrostu cen dla rodzin słabiej zarabiających.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że tzw. tarcza antyinflacyjna będzie przewidywać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii. Potencjalny impuls inflacyjny, jaki może wywołać tarcza, to kolejny aspekt, który rządzący biorą pod uwagę, a także ekonomiści.

Okazuje się, że obniżki mogą mieć efekt jednorazowy, a problem inflacji nie wynika z kwestii podatkowych, ale z czynników podażowych i popytowych, więc obniżenie podatków może spowodować, że popyt na niektóre towary nawet wzrośnie. Można się nawet zdarzyć, że z powodu tempa wzrostu cen ludzie nie odczują za bardzo ewentualnych obniżek podatków.

Największy sens mają działania osłonowe dla grup, dla których podwyżki cen energii czy opału są najbardziej dotkliwe.