Najciekawsze wydarzenia w gospodarce

Najciekawsze wydarzenia w gospodarce

Już od przyszłego roku nie będziemy potrzebować ani rosyjskiego gazu, ani ropy, a zaraz zrezygnujemy z węgla. Dodatkowo, Amerykanie zamierzają uwolnić i wpuścić na rynek potężną część swoich zapasów ropy. Oto najciekawsze wydarzenia w gospodarce na teraz.

Koniec z rosyjską energią do końca tego roku

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już od 2023 roku, Polska ma funkcjonować bez rosyjskiego węgla, ropy i gazu. Co ważne, importowanie węgla zostanie zakazane ustawowo - nowa regulacja ma zostać uchwalona w kwietniu lub maju i wejść w życie w chwilę potem. Inna jest sytuacja w przypadku gazu i ropy, ponieważ tutaj nie trzeba będzie nawet ustawy, gdyż w tych przypadkach importem zajmują się spółki kontrolowane przez Skarb Państwa, tak więc w tej sytuacji - przestaną importować.

Komisja Europejska ma w maju przedstawić szczegółowy plan uniezależnienia Unii od surowców energetycznych z Rosji "tak szybko, jak to możliwe", czyli w całości zapewne do mniej więcej 2027 r. Komisja ponadto już zapowiedziała zamiar zmniejszenia o dwie trzecie importu rosyjskiego gazu jeszcze w tym roku.

Joe Biden chce uwalniać ropę z rezerw w tempie 1 mln baryłek dziennie

Amerykanie przygotowują poważną interwencję na rynku - donoszą światowe agencje prasowe. Prezydent USA, czynnie włączył się w pomoc, ale oficjalnie ma wszystko ogłosić dzisiaj. Chodzić ma o uwolnienie aż 180 mln baryłek ropy, co byłoby największą tego typu operacją w historii. Amerykanie zamierzają wprowadzać po milionie baryłek ropy dziennie przez kolejnych 180 dni, czyli przez pół roku. Łącznie Stany Zjednoczone posiadają w tej chwili rezerwy 568,3 mln baryłek ropy.