Na wakacjach nie żałujemy sobie jedzenia

Na wakacjach nie żałujemy sobie jedzenia

Nowy raport o odżywianiu Polaków w czasie wyjazdów. Za badanie odpowiada marka Cateromarket, która przeprowadziła ankietę na 1005 osobach, które przynajmniej raz w roku na minimum tydzień wyjeżdżają na wakacje.

Wakacje czy urlop to dla wielu jedyna szansa na odpoczynek i oderwanie od codziennych problemów. To także czas, kiedy można sobie pozwolić na więcej niż na co dzień - także pod kątem jedzenia. Polacy uwielbiają próbować lokalnych wakacyjnych specjałów, mimo że nie zawsze idzie to w parze z zasadami zdrowego odżywiania.

Mimo że na co dzień wielu z nas swój sposób odżywiania ocenia dość neutralnie czy nawet zdrowo, to podczas wakacji nasze nawyki często porzucamy. 42 proc. Polaków przyznaje, że w czasie urlopu zwraca mniejsza uwagę na to, co je, choć wyniki jasno pokazują, że zarówno na co dzień, jak i na wakacjach, to kobiety odżywiają się zdrowiej.

Co się kojarzy z wakacjami i jedzeniem? Dieta przed zaplanowanym urlopem! Aż 43 proc. badanych przyznało, że przynajmniej raz zastosowało dietę odchudzającą przed wakacjami. 20 proc. zrobiło to kilkukrotnie, zaś 9 proc. wielokrotnie. Dagmara Wójtowicz, dietetyczka, zauważa jednak, że zmiany w odżywianiu mają sens, gdy wprowadza się je na stałe, a nie chwilowo.

- Dieta "do wakacji" jest jednym z najczęstszych haseł pojawiających się w gabinecie dietetyka. O ile może być dobrą motywacją do zmiany nawyków żywieniowych na stałe, to niestety zazwyczaj jest to tylko chęć osiągnięcia czasowego efektu. Główny problem stanowi skupianie uwagi tylko na okresie wakacyjnym, co powoduje zwiększenie presji osiągnięcia wyznaczonego celu. Szukamy szybkich efektów, korzystając na własną rękę z mocno restrykcyjnych diet. W konsekwencji zmiany te są tylko chwilowe, co wprowadza nas w błędne koło odchudzania - mówi Dagmara Wójtowicz.

Jedzenie stanowi ważny aspekt podróżowania dla 75 proc. Polaków - w ten sposób poznają nowe miejsca, tradycje i kulturę odwiedzanego regionu. Próbowanie lokalnych specjałów jest przykładem popularnego trendu, jakim jest turystyka kulinarna. Prawie 60 proc. badanych przyznało, że odwiedzanie miejscowych knajpek i restauracji jest ich ulubioną formą wyżywienia podczas wakacji. Wśród turystów, którzy wybrali wakacje za granicą, popularne jest również all inclusive - tak zadeklarowało 36 proc. ankietowanych. Co ciekawe, badania pokazały, że podczas wyjazdów nie próbujemy oszczędzać na jedzeniu, robi tak jedynie 16 proc. badanych. Ważne jest, że aż 81 proc. Polaków deklaruje chęć próbowania nowych dań, a nieco ponad połowa po powrocie stara się je odtworzyć w domu.

Nie oszczędzanie na jedzeniu ma oczywiście swoje minusy - około połowa respondentów zaznaczyła, że zdarzyło im się wrócić z urlopu z uczuciem przybrania na wadze (określiło tak 47 proc. turystów krajowych oraz 54 proc. wyjeżdżających z Polski). Najczęściej jednak zauważają to kobiety - 53 proc. (w przypadku mężczyzn jest to 42 proc.). Co ważne, 56 proc. osób, które przytyły w czasie wakacji, stara się wprowadzić zmiany żywieniowe po powrocie, aby odzyskać dawną sylwetkę.

Jak jednak uniknąć takiej sytuacji? Ważna jest edukacja żywieniowa i racjonalne podejście do jedzenia w czasie wakacji, a także aktywność fizyczna.