Kolejny wzrost cen żywności w Polsce?

Kolejny wzrost cen żywności w Polsce?

Ceny żywności w rolnictwie wzrosły w 2021 roku o 31 proc., a w 2022 wzrosną o kolejne 23 proc. Powody ogólnego wzrostu cen są znane i odczuwalne przez wszystkich, są to: drożejące czynniki produkcji (paliwo, energia elektryczna, nawozy), prognozy niższych plonów, przekładających się na niski poziom zapasów; w ostatnim czasie inwazja Rosji na Ukrainę wpłynie nie tylko na podaż podstawowych składników potrzebnych do produkcji żywności, takich jak pszenica czy ropa naftowa, ale także na wzrost cen surowców zastępczych, możliwych do pozyskania z alternatywnych źródeł.

Obecnie ceny żywności w żadnym stopniu nie odzwierciedlają jeszcze gwałtownego wzrostu cen surowców koniecznych do produkcji żywności, obserwowanego w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Od początku 2021 roku producenci żywności i napojów w strefie euro podnieśli ceny średnio już o +14 proc., przy czym najsilniejsze wzrosty cen odnotowano wśród produktów codziennego użytku, w tym olejów i tłuszczów (+53 proc.), mąki (+28 proc.) i makaronów (+19 proc.).

Jednak dotychczasowe epizody wysokiej inflacji cen żywności pokazują, że ceny detaliczne zasadniczo dostosowują się do cen producentów z pewnym opóźnieniem. Wysoka inflacja wraz z popandemicznym spadkiem wolumenu sprzedaży żywności w sklepach będzie wywierać presję na rentowność europejskich detalicznych sprzedawców żywności.