Gotowanie w stylu zero waste: planuję, gotuję, wykorzystuję

Gotowanie w stylu zero waste: planuję, gotuję, wykorzystuję

Blisko 400 restauracji z 14 regionów weźmie udział w wiosennej edycji Restaurant Week. Trwający niemal trzy tygodnie Festiwal odbędzie się w formule #zerowaste, dzięki wcześniejszemu wyborowi menu, festiwalowe restauracje nie marnują jedzenia. O sposobach na gospodarne gotowanie i planowaniu przygotowania jedzenia, wypowiedzieli się szefowie poznańskich restauracji, biorących udział w wydarzeniu.

Filozofia zero waste cieszy się coraz większą popularnością. Początkowe hasło "resztki" przerodziło się w rozsądne podejście do planowania, kupowania i gotowania, tak aby tych resztek nie zostawiać i nie wyrzucać jedzenia, które można ciekawie wykorzystać. Rozwiązania są proste i dostępne dla każdego. Więcej o nich opowiedzą Chefowie poznańskich restauracji Why Thai, Do Środka, Lokalna Wino - Kuchnia i Przyjaciele, które biorą udział w wiosennej edycji Restaurant Week.

Jak wyjaśnia MichałKowalski, Szef kuchni Why Thai Poznań Zero Waste w restauracji to nowe wyzwanie, z którym na co dzień mierzy się szef kuchni. Podążając z duchem zrównoważonej ekonomicznie i ekologicznej oraz odpowiedzialnej produkcji, staramy się generować jak najmniej odpadów podczas przyrządzania dań. Kuchnia tajska wpisuje się idealnie w koncepcję "zero waste". Azjaci podczas przyrządzania potraw zużywają cały produkt, części nie jadalne (te, których nie można wykorzystać bezpośrednio w daniu) trafiają do esencjonalnych bulionów. Zwracamy także szczególną uwagę na opakowania wynosowe. Są to zawsze opakowania ekologiczne biodegradowalne, lub takie, które podlegają recyklingowi.

Zero waste cooking

Marta Suszka, Chefowa Kuchni restauracji Lokalna Wino - Kuchnia i Przyjaciele dodaje: prowadzenie kuchni w stylu zero waste jest nie tylko trendem, który się utrzymuje od paru lat w gastronomii, ale również podnosi prestiż restauracji, dobrze świadczy o szefie kuchni, a przede wszystkim odpowiada na życzenie gości, którzy są coraz bardziej świadomi problemów ekologicznych związanych z produkcją i obróbką żywności. Przykłady można by mnożyć, ale takie proste pomysły, które nasi goście mogliby sami w domu wykorzystać toróżnego rodzaju kiszonki i marynaty robione z niewykorzystanych warzyw czy owoców. Nie dość, że daje to ?drugie życie? produktom to jeszcze w naturalny sposób przedłuża ich okres przydatności. O czym jeszcze warto pamiętać, to części zielone warzyw, jak np. liście rzodkiewki, z których w prosty sposób można zrobić domowe pesto do makaronu. Ja natomiast bardzo lubię robić też chipsy z obierek warzyw, a później uzupełniać nimi swoje dania czy tapasy.

Zero waste cooking to ekonomiczne podejście do wykorzystywania produktów podczas przygotowywania posiłków. Restauracyjne menu powinno składać się z dań przygotowanych z określonej liczby produktów, tak aby tworzyły one pewien cykl. Zero Waste w Do Środka rozpoczynamy w momencie składania zamówień na towar. Krótka karta pozwala nam niepotrzebnie magazynować dużą ilość jedzenia narażając je na zepsucie. Mniejsze a częstsze zamówienia, wiążące się z ryzykiem wyprzedania niektórych dań, dają nam gwarancję zawsze świeżych produktów oraz ich niemarnowanie. Na naszej kuchni używamy również pacek silikonowych, które umożliwiają opróżnić sos, puree w 100% z pojemnika, garnka itp. Znaczącą ilość wody od przygotowania ryżu używamy do podlewania kwiatów. Na ten moment udaje nam się każdy zamówiony towar wykorzystywać w pełni - podsumowuje Piotr Sagan, Do Środka.

Festiwal Restaurant Week odbywa się w 23.03 - 10.04. Dzięki wcześniejszemu wyborowi menu przy dokonywaniu rezerwacji online marnowanie żywności w restauracjach ograniczona jest do minimum. Na Gości spragnionych najlepszych doświadczeń restauracyjnych czeka 3-daniowe menu #SpozaKarty. Rezerwacji można dokonać na stronie: https://bit.ly/3tlmKiN.