Firmy, które pomagają Ukrainie, mogą zmniejszać swoje obciążenie podatkowe

Firmy, które pomagają Ukrainie, mogą zmniejszać swoje obciążenie podatkowe

Do obowiązujących dziś preferencji dla darowizn przekazywanych za pośrednictwem organizacji pozarządowych, czy honorowych dawców krwi wkrótce będą nowe. Jak się okazuje, wśród nich są m.in. podatkowe koszty dla firm, które świadczą pomoc za pośrednictwem szerokiego spectrum organizacji.

Osoby poszkodowane w wyniku zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, które przybywają z terytorium tego kraju do Polski, otrzymują wsparcie materialne od wielu podmiotów. Pomoc niesiona jest zarówno przez wolontariuszy będących osobami fizycznymi, jak i przez fundacje, stowarzyszenia, organizacja pożytku publicznego OPP i inne organizacje społeczne, a także przez osoby prawne.

Obowiązujące już dziś przepisy pozwalają na odliczenie określonych darowizn przekazywanych zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej. Dotyczy to m.in. darowizn przekazywanych na działalność pożytku publicznego. Taką działalność prowadzą organizacje pozarządowe (NGO), którymi są zarówno Organizacje Pożytku Publicznego (OPP), jak i niemające takiego statusu fundacje i stowarzyszenia.

- Przekazaną im wartość darowizny odlicza się od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu. W przypadku osób fizycznych (PIT) odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu. W przypadku firm (CIT) - do 10 proc. dochodu. Z tych preferencji mogą korzystać wszyscy, którzy pomagają, również osoby i firmy, które pomagają Ukrainie - precyzuje KAS.

Osoby i firmy, które pomagają Ukrainie, przekazując zarówno pieniądze, jak i dary rzeczowe za pośrednictwem działających na terenie UE i EOG organizacji pozarządowych, mogą zmniejszać swoje obciążenie podatkowe, odliczając darowizny w rocznym zeznaniu PIT lub CIT.

Te osoby i firmy pomagające uchodźcom z Ukrainy mogą skorzystać z ulg podatkowych

- Żeby skorzystać z tej preferencji trzeba jedynie udokumentować fakt przekazania darowizny. W przypadku darowizny pieniężnej - dowodem wpłaty na rachunek bankowy. A w przypadku darowizny rzeczowej - dokumentem wskazującym dane darczyńcy i wartość darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - wyjaśnia KAS.

Możliwość skorzystania z tej preferencji mają podatnicy składający:

  • PIT-36,
  • PIT-37,
  • PIT-28,
  • CIT-8,
  • CIT-8AB.