Czy kuchnia azjatycka w Polsce jest prawdziwa?

Czy kuchnia azjatycka w Polsce jest prawdziwa?

Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany w preferencjach żywieniowych Polaków. Coraz rzadziej sięgamy po tradycyjne pieczywo czy ziemniaki, by zacząć eksperymentować w kuchni. To niewątpliwa zasługa popularności programów kulinarnych oraz coraz większa dostępność produktów orientalnych w znanych sieciach handlowych.

Kuchnia azjatycka zyskuje na popularności w Polce niezmiennie od momentu, kiedy nastąpił pierwszy boom na sushi bary. Przez ostatnich powiedzmy 20 lat restauracje azjatyckie przeszły olbrzymią metamorfozę. Na początku dalekowschodnie jedzenie było swego rodzaju fanaberią, dziś można śmiało stwierdzić, że uwielbiają je miliony naszych rodaków. Czemu zawdzięczamy ten niesłabnący trend? Dlaczego właśnie tę dalekowschodnią kuchnię upodobali sobie bywalcy restauracji?

Dania kuchni orientalnej opierają się w dużej mierze na mięsie, rybach, owocach morza oraz na skrajnym wymieszaniu smaków, np. kwaśnego lub ostrego ze słodkim. Wybór potraw jest tak ogromny, że w miłośnika kuchni z dalekiej Azji może zamienić się zarówno zajadły mięsożerca, jak i zatwardziały wegetarianin. Dodatkowo potrawy kuchni azjatyckiej są często niskokaloryczne i zdrowsze niż większość potraw naszej rodzimej, co świetnie wpisuje się w obowiązującą modę na zdrowy styl życia.

Kuchnia azjatycka ma wiele cech wspólnych, takich jak: imbir, trawa cytrynowa, kolendra, sos sojowy, chili, sos ostrygowy czy ocet ryżowy, oraz jeden wspólny mianownik - ryż, mięso i ryby. Jednak trzeba pamiętać, że każdy region Azji ma własne, charakterystyczne dla swojej kultury potrawy i zwyczaje. 

Produkt to jedno, ale gdyby nie możliwości, jakie daje nam użycie całego wachlarza azjatyckich przypraw, danie nie mogłoby mieć swojego unikatowego smaku.

Jak wielu z nas pierwszą styczność z kuchnią azjatycką miałem w Polsce. Tu próbowałem pierwszych japońskich przysmaków oraz tu, w Poznaniu, gotowałem po raz pierwszy orientalne potrawy. Zaczynałem wtedy swoją drogę jako zawodowy kucharz w jednym z pierwszych barów sushi na Starym Rynku. Kilkanaście lat później, podróżując po krajach dalekiej Azji, udało mi się skonfrontować moje doświadczenia z orientalną kuchnią.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<