Czwarta fala kawy i herbaty

Czwarta fala kawy i herbaty

Gdy dni stają się krótsze, a chłodne wieczory zachęcają do spędzania czasu w przytulnych kawiarniach, kawa i herbata stają się obowiązkowymi  punktami menu. To propozycje na sezon jesienno-zimowy, które zarówno rozgrzewają, jak i tworzą niezwykły klimat do wspólnego spędzania czasu przy aromatycznym napoju.

Obecnie coraz częściej patrzymy na kawę przez pryzmat plantacji. Możemy traktować ją zatem jako produkt rolny. Ziarna kawy, podobnie jak winogrona do produkcji wina, powinny być wysokiej jakości. Przy wyborze najważniejsza powinna być transparentność i znajomość ich pochodzenia. Podejmując decyzję o zakupie konkretnej odmiany do swojego lokalu, warto sprawdzić, jak wygląda łańcuch dostaw. Dobra kawa w tym kontekście oznacza coś więcej niż tylko smaczny napój o głębokim aromacie. To przede wszystkim "etyczna" kawa, czyli ziarna pozyskane z poszanowaniem nie tylko pracowników, ale i środowiska. Wzrost popularności takiego podejścia stanowi zapowiedź czwartej fali w świecie kawy.

Zagadnienie, które od kilku lat stanowi synonim najlepszych ziaren, jest kawa speciality. Jednym z podstawowych założeń tego rodzaju kawy jest utrzymanie jak najwyższej jakość od sadzonki do filiżanki. Co to oznacza? W pozyskanie wysokiej klasy ziaren angażują się wszystkie osoby tworzące łańcuch dostaw, począwszy od farmerów, poprzez eksporterów, importerów na palarniach skończywszy.  na eksporterach skończywszy. Wspólna dbałość o ziarna na każdym etapie powoduje, że produkt trafiający najpierw do palarni, a następnie do kawiarni jest najwyższej jakości. Dzięki temu możemy wydobyć jego potencjał, podkreślając naturalne walory zamknięte w ziarnie.

Pozyskanie jakościowych ziaren to jednak dopiero początek. Parzenie kawy to sztuka, która opiera się na manipulowaniu czynnikami mającymi wpływ na finalny napar. Wśród nich warto wskazać jakość i temperaturę wody, grubość przemiału, dozę kawy użytą na określoną ilość wody, a także wszelkie czynności, którym poddajemy kawę w celu uzyskania konkretnego efektu. Równie ważny jest dobór metody parzenia i inne aspekty, które należy uwzględnić, aby przygotowana przez nas kawa spełniła oczekiwania gości. Istotne znaczenie odgrywa ponadto stopień wypalenia, który wpływa na ich ekstraktywność. Im ciemniej palona kawa, tym bardziej ekstraktywna, czyli tym łatwiej wypłukać zamknięte w niej substancje. Ciemny stopień wypalenia idealnie sprawdzi się w przypadku metod ciśnieniowych. Kolejnymi istotnymi czynnikami są kraj pochodzenia i profil smakowy, który może nakierować nasze zmysły na sposób odczuwania smaku konkretnej kawy. Oczywiście czerwone jabłko na paczce nie oznacza, że będziemy czuli sok jabłkowy, chodzi raczej o zasugerowanie poziomu kwasowości. Z kolei mleczna czekolada stanowi sugestię, że kawa będzie miała nieco słodsze wykończenie.

Piękno pracy z kawą polega na tym, że każda, nawet najmniejsza, zmiana parametrów wiąże się z możliwością uzyskania różnych rezultatów. Wszystkie propozycje dostępne w kawiarni bazują na określonych przepisach, wobec tego żaden napój nie powstaje przez przypadek. Kluczową rolę odgrywa powtarzalność, podejście i kreatywność baristy.

CAŁY ARTYKUŁ <KLIKNIJ TUTAJ>