Czas na karnawał!

Czas na karnawał!

Karnawał to okres zimowych zabaw, maskarad, balów przebierańców i widowisk ulicznych, ale przede wszystkim to czas karnawałowych wypieków. W roku 2022 karnawał potrwa od trwa od 6 stycznia (czwartek) do 1 marca (wtorek).

Jakie wypieki cieszą się największą popularnością w tym okresie?

Pierwszym smakołykiem są pączki. Głównie kojarzą się z karnawałem i tłustym czwartkiem. Wszyscy je uwielbiamy. Jeżeli nie chcemy jeść kupnych to zawsze można je upiec. Tym samym wiemy z czego składa się ciasto, a jako nadzienia można użyć niemalże wszystkiego, od bitej śmietany, aż po słony karmel! Wszystko zależy od preferencji i kreatywności. Jeśli mamy już ciasto oraz nadzienie trzeba wybrać jeszcze odpowiedni tłuszcz. Dawniej smażono pączki na smalcu, jednak odchodzi się od tego - najlepiej wybrać olej rzepakowy.

Innym pysznym i znanym wypiekiem są faworki. W zależności od rejonu Polski nazywane są chrustem, chruścikami, a zdarza się, że kreplamii. Kruche, delikatne i posypane cukrem pudrem. Faworki są obok pączków najbardziej znanym karnawałowym przysmakiem. Kształtem przypominają kokardkę lub wstążeczkę, a swoją nazwę zapożyczyły z francuskiego - faveur. Jak to zwykle bywa, powstały przez przypadek na Litwie lub w Niemczech i dzięki temu możemy teraz cieszyć się ich smakiem. Nie można wyobrazić sobie karnawału, a zwłaszcza tłustego czwartku bez tych frykasów.

Podobnie jak w przypadku pączków - niektóre przepisy przewidują dodawanie do niego smalcu, masła lub margaryny, całych jaj i cukru. Niektórzy cukiernicy dodają do faworków drożdży. Początkowo wytwarzano je z ciężkiego, tłustego ciasta na pączki. Później próbowano je wypiekać z ciasta lanego, biszkoptowego, a obecnie z ciasta "bitego"! Po połączeniu składników ciasta i wyrobieniu go, należy je wielokrotnie uderzać wałkiem, specjalnym kijem lub innym odpowiednim przyrządem, tak aby powstało jak najwięcej pęcherzyków powietrza. Trzeba to robić wytrwale, gdyż dzięki temu zabiegowi będą lekkie i delikatne. Kruchość chruścikom zapewnia cienkie ciasto, dzięki temu są delikatne i pełne pęcherzy.

Oprócz królujących pączków i faworków popularne są też: racuchy drożdżowe z malinami lub dżemem malinowym, bułeczki cynamonowe czy też placuszki z żurawiną i rodzynkami. Możliwości jest wiele wszystko zależy od chęci. W tłusty czwartek trudno określić na co mamy ochotę, często najchętniej spróbowalibyśmy wszystkiego: od pączków po racuchy. Właśnie też po te wszystkie słodkości ustawiają się kolejki pod cukierniami i restauracjami, każdy chce świętować ten jedyny dzień w roku, w którym kalorie nie istnieją!