Ceny żywności na świecie biją rekordy

Ceny żywności na świecie biją rekordy

Rosyjska agresja na Ukrainę podbiła ceny żywności na całym świecie, co napędziło inflację. Jak wiadomo, negatywny wpływ na ceny żywności mają także drożejące paliwa i nawozy. W efekcie, jak wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w marcu 2022 roku światowy indeks cen żywności wzrósł do poziomu 159,7 pkt, osiągając najwyższy wskaźnik w historii.

Obecnie największy wpływ na wzrost żywności ma dzisiaj wojna w Ukrainie. Zbrojny konflikt spowodował, że znaczna część ukraińskich plonów utknęła w magazynach i portach zablokowanych przez rosyjską armię nad Morzem Czarnym. W efekcie obecnie aż 22-25 mln ton zbóż i nasion oleistych czeka dziś na eksport w magazynach - podaje PIE w swoim raporcie.

Najnowsze odczyty światowego indeksu cen żywności

Z tego powodu podrożały także oleje na całym świecie. Odzwierciedla to zwłaszcza indeks cen olejów FAO, który po wybuchu rosyjskiej agresji w Ukrainie wzrósł do poziomu 251,8 pkt., co oznacza średni wzrost o 53 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Pokazuje to zarazem rolę Ukrainy i Rosji w światowej produkcji nasion oleistych i olejów. Z kolei w kwietniu i maju ceny olejów ustabilizowały się, ale nadal są wyższe niż przed rokiem.

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę wzrosły także ceny zbóż. Wskaźnik ich cen wynosi obecnie 173,4 pkt., co oznacza średni wzrost o 32 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pozostałe indeksy FAO, dotyczące cen mięsa, nabiału i cukru, czyli towarów, w których produkcji Ukraina ma mniejszy udział, urosły w dużo mniejszym stopniu.

Jednak najnowsze odczyty światowego indeksu cen żywności pozostają wciąż na rekordowo wysokim poziomie. Główny indeks FAO pomiędzy marcem i majem nieznacznie spadł, osiągając wartość 157,4 pkt.(spadek o 2,3 pkt. podczas dwóch miesięcy).

Wzrost cen żywności uderzy w państwa rozwijające się?

Rosnące ceny żywności na światowych rynkach napędzają również inflację. Dodatkowo ceny żywności podbijają rosnące ceny paliw i nawozów.

Zdaniem ekspertów PIE, będzie mieć to dramatyczne skutki. Jak szacuje FAO, z powodu wzrostu cen żywności po rosyjskiej agresji na Ukrainę, tylko w latach 2022-2023 liczba osób niedożywionych może zwiększyć się od 8 do 13 mln. Co więcej, z powodu wzrostu cen energii, cały czas rosną także koszty produkcji żywności, a sytuację pogarsza również wzrost cen transportu.