Świąteczny poradnik savoir-vivre'u

Świąteczny poradnik savoir-vivre'u

Niebawem święta. Czas spotkań w rodzinnym gronie, rozmów i celebracji posiłków. To chwile, na które czeka każdy z nas. Niezależnie od tego, czy spotykamy się z dawno niewidzianym kuzynostwem, czy też domownikami, ważne, by te wyjątkowe momenty spędzić w miłej atmosferze. Aby świąteczne biesiadowanie było miłe i przyjemne, warto pamiętać także o zasadach savoir-vivre'u.

Goście przy stole

Podczas rodzinnych spotkań obowiązuje zasada pierwszeństwa. Gospodarz pierwszy zajmuje miejsce przy stole, zasiadając u jego szczytu - krótszego boku. Natomiast obok gospodarza, przy dłuższym boku stołu, po ich prawej i lewej stronie, miejsca zajmują goście, których chcemy wyróżnić. Mogą to być dziadkowie bądź goście, z którymi rzadko się spotykamy i chcemy docenić ich obecność. Według zasad savoir-vivre'u kobiety i mężczyźni powinni być usadzeni przy stole naprzemiennie, a małżeństwa nie powinny siadać razem. To ostatnie może być jednak trudne do zastosowania w praktyce. Zasiadając do stołu, staramy się odsunąć a następnie siadając przysunąć krzesło tak, by nie wydawało dźwięków ocierania o podłogę. Na stole nie kładziemy torebki ani telefonu.

Spożywanie posiłków

Według zasad gospodarz powinien pierwszy rozpocząć ucztowanie, dając sygnał gościom. Ważne, by w tym momencie wszyscy uczestnicy kolacji mieli nałożone potrawy na talerze. Pamiętajmy, że posilając się, nie pochylamy się głęboko nad talerzem, a tylko nieznacznie. Ze sztućców korzystamy po kolei, rozpoczynając od zewnętrznej strony nakrycia.

Podczas spożywania posiłków nie mlaskamy i nie mówimy z pełnymi ustami. Jemy niespiesznie, dzieląc jedzenie na mniejsze porcje przed włożeniem do ust. Ich spożycie jest wtedy łatwiejsze. Jedząc wigilijny barszcz czy grzybową, nabieramy je na łyżkę ruchem od siebie. Potrawy płynne nabieramy na łyżkę nieznacznie ją zanurzając, w taki sposób, by nie dzwonić łyżką o dno naczynia. Zupa nabierana z wierzchu będzie już nieco przestudzona. Wykluczone jest dmuchanie w łyżkę w celu ochłodzenia jej zawartości. Talerza nie należy przechylać podczas jedzenia; jeśli musimy to zrobić, powinniśmy delikatnie odchylić go do środka stołu. Łyżkę po zakończonym posiłku zostawiamy w naczyniu.

Korzystając z noża i widelca, trzymamy je tak, by palcem wskazującym naciskać na wierzch trzonka każdego sztućca, to ułatwi rozdzielenie potrawy. Twardsze części potrawy nabijamy na widelec. Staramy się korzystać z widelca trzymając go jego wypukłą częścią do góry i tak spożywać potrawy.

Chleb jemy, dzieląc go wcześniej na mniejsze kawałki. Ciasta konsumujemy przy użyciu widelczyka deserowego, a nie łyżeczki. Tej z kolei używamy do mieszania herbaty. Używając kieliszków, trzymajmy je za nóżkę. Chwytanie kieliszka za czaszę niepotrzebnie ogrzewa jego zawartość, a dodatkowo pozostawia nieestetyczny efekt odbitych palców. Za uzupełnianie zawartości kieliszków odpowiada gospodarz.

Podczas spożywania posiłków nie należy opierać sztućców o brzeg talerza, gdyż istnieje ryzyko, że zsuną się i zabrudzą obrus resztkami potrawy. Po zakończeniu danego posiłku odkładamy sztućce w pozycji czwarta dwadzieścia. Jeśli nie skończyliśmy jeszcze jeść, pozostawiamy je w pozycji czwarta czterdzieści.

Te przydatne zasady są bardzo przydatne i ułatwią wspólne biesiadowanie. Stosujmy zasady savoir-vivre?u przy świątecznym stole. Pamiętajmy jednak, że podczas kolacji najważniejsze są: dobry nastrój, uśmiech i pełna życzliwości rodzinna atmosfera.