Zastosowanie jaj, przegląd rynkowy oferowanych egzemplarzy i ich ocena konsumencka

Zastosowanie jaj, przegląd rynkowy oferowanych egzemplarzy i ich ocena konsumencka

Dzisiaj sobie jaj nie będziemy robić z tak ważnego tematu. W czasach konsumpcjonizmu kierujemy się przede wszystkim ceną i wielkością jaj, ale czy na pewno nam się to opłaca? Jakie jajka warto wybrać?

Odwieczny dylemat, co było pierwsze, jajko czy kura, zostawimy filozofom. Aby zrozumieć czym jest świadomy wybór, zaczniemy od ogólnej charakterystyki jaj.

Jajko jest zbudowane z czterech zasadniczych części: żółtka, białka, błon jajowych i skorupy. Średnia masa jaj wynosi około 55 gram, przy czym białko stanowi 57 proc. masy, żółtko 32 proc., a skorupa 11 proc.

Skorupa jaja stanowi zewnętrzną osłonę. Zbudowana jest z substancji organicznych tworzących kolagenowy szkielet i wypełniających go soli mineralnych, głównie węglanów i fosforanów wapnia i magnezu. Grubość takiej skorupy to około 0,2-0,5 mm. W skorupie znajdują się liczne pory, przez które odbywa się wymiana gazów między wnętrzem jaja a otaczającym je środowiskiem.

Białko jaja spełnia rolę czynnika ochraniającego żółtko i składa się z czterech warstw. Białko jako koloidalny roztwór substancji białkowych jest znacznie uboższe w składniki odżywcze niż żółtko. Zawiera około 10,7 proc. substancji białkowych oraz niewielkie ilości witaminy B2 i PP. W białku znajdują się również substancje bakteriobójcze (lizozym) chroniące zarodek przed zakażeniem.

Najważniejszą częścią jaja jest oczywiście żółtko, na powierzchni którego znajduje się tarcza zarodkowa. Żółtko jest półpłynną lepką masą o barwie jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, uzależnionej od sposobu karmienia i rasy kur. Barwa żółtka nie ma wpływu na zawartość witaminy A, jednakże wykorzystywane i bardziej cenione są żółtka o intensywnym zabarwieniu. Żółtko ma bardziej urozmaicony skład chemiczny niż białko i jest najwartościowszą częścią jaja. Zawiera duże ilości tłuszczu (31,9 proc.), który występuje w postaci emulsji, oraz znaczne ilości lecytyny i cholesterolu. Witaminy występujące w żółtku to A, D, E, K i karoten oraz witaminy z grupy B. Jaja nie zawierają prawie zupełnie witaminy C.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<