Z recyklingu, czyli o mocy surowców wtórnych

Z recyklingu, czyli o mocy surowców wtórnych

Opakowanie nie jest już tylko wyznacznikiem kuchni typu street food. W dobie walki z marnowaniem żywności restauratorzy oferują gościom możliwość wzięcia posiłku na wynos. Dlatego między innymi w tym celu obowiązkowe są odpowiednie opakowania. Tutaj z kolei zaczyna się wybór, ponieważ rodzajów opakowań jest mnóstwo. Producenci polecają szeroką gamę opakowań dla gastronomii, różniących się strukturą, materiałem i sposobem wytworzenia. Jest to bardzo dobry sposób nie tylko na ochronę środowiska, ale i na budowę pozytywnego wizerunku marki.

Pamiętajmy też, że od 1 stycznia 2021 w krajach członkowskich Unii Europejskiej całkowicie zakazano używania plastikowych opakowań w gastronomii. Dlatego do 3 lipca 2021 z lokali gastronomicznych miały zniknąć takie produkty z plastiku, jak: pojemniki do żywności, sztućce, kubki, słomki czy mieszadełka. Dodatkowo konsumenci bardzo chętnie korzystają z ofert na wynos, dużą popularności cieszą się diety pudełkowe oraz food trucki, a wszystkie te sektory gastronomii głównie korzystają tylko z jednorazowych opakowań. Dlatego w odpowiedzi na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa, restauratorzy musieli wprowadzić do swojej oferty zamienniki przyjazne środowisku - opakowania ekologiczne.

Najtrudniejszy pierwszy krok!

Obecnie przyjazne środowisku opakowania są jednym z priorytetów dla wielu firm. Ochrona ekosystemu jest wpisana w filozofię niejednego lokalu. Od dłuższego czasu takimi wyznacznikami kieruje się gastronomia. Dlatego właśnie to w tym sektorze obserwuje się najwięcej biodegradowalnych rozwiązań w zakresie opakowań produktów. Dodatkowo dla gości odwiedzających lokale gastronomiczne coraz częściej jedną z istotnych kwestii, decydujących o tym, czy odwiedzić restaurację kolejny raz, jest świadomość i zrównoważony rozwój restauracji - choćby przez ekologiczne opakowania na żywność czy akcje promujące przynoszenie własnych opakowań. To znak dla właścicieli lokali gastronomicznych promujących nie tylko zdrową żywność, ale także wszelkie zachowania sprzyjające ochronie natury, żeby kontynuować proekologiczne działania. Jednak od czego zacząć, by wprowadzić do restauracji akcenty przyjazne dla środowiska, zwłaszcza do takiego lokalu, który wcześniej w ogóle nie był powiązany z trendem ekologicznym? Warto wiedzieć, że pomimo pozorów niewiele trzeba, by mieć lokal przyjazny środowisku.

Ekologiczne czyli jakie?

Samo nazwanie opakowania ekologicznym nie wystarczy, żeby faktycznie nim było - musi ono spełniać kilka ważnych zasad. Opakowanie ekologiczne powinno być stworzone z materiałów ulegających biodegradacji w bezpiecznych warunkach lub podlegających recyklingowi. Jednocześnie opakowanie musi spełniać standardy jakościowe - ekologiczność nie może oznaczać, że produkt jest wadliwy lub nie spełnia wszystkich swoich funkcji. Na niski wpływ środowiskowy składają się zatem trzy główne czynniki: odpowiedzialna produkcja, odpowiedzialne użytkowania oraz ekologiczna utylizacja. Dopiero gdy dane opakowanie spełni wszystkie te założenia, będzie można stwierdzić, że rzeczywiście jest przyjazne dla środowiska.

Poniżej przedstawiam kilka najbardziej popularnych tworzyw, które mogą posłużyć w lokalach jako zamienniki opakowań plastikowych.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<