Wpływ wojny w Ukrainie na polskie biznesy - głos przedsiębiorców

Wpływ wojny w Ukrainie na polskie biznesy - głos przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez Krajowy Rejestr Długów, które dotyczyło wpływu wojny w Ukrainie na ich biznesy. Wyniki pokazują, że prawie 40 proc. przedsiębiorców uważa, że wojna ta ma lub będzie miała negatywny wpływ na działalność biznesową. Już teraz decydują się tylko na niezbędne zakupy, akumulują środki finansowe i czekają na lepsze warunki inwestycyjne.

Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, około 44 proc. przedsiębiorców skarży się na mniejsze zamówienia, rezygnacje z zaplanowanych projektów lub zleceń oraz opóźnienia płatności za produkty lub usługi - i to wszystko w wyniku wojny w Ukrainie. 38 proc. właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw uważa, że sytuacja za naszą wschodnią granicą ma lub będzie miała negatywny wpływ na ich działalność.

W tym celu coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzje mające na celu lepszą ochronę ich własnych interesów. Są to między innymi wstrzymanie płatności za produkty lub usługi, opóźnianie płatności za produkty lub usługi, prośby o dłuższe terminy płatności na fakturach, rezygnacje z zaplanowanych projektów lub zleceń, zmniejszenie wartości składanych zamówień, odraczanie zaplanowanych projektów lub zleceń. Z badania wynika również, że średnio co trzeci właściciel firmy doświadczył takich zachowań ze strony swoich kontrahentów.

Co ważne, najwięcej (44 proc.) badanych przedsiębiorców skarżyło się na zmniejszenie wartości składanych zamówień. Byli to najczęściej przedstawiciele firm handlowych (57,4 proc.) i budowlanych (56,13 proc.), a także średnich przedsiębiorstw (47 proc.) i tych, które zlokalizowane są w północnych regionach Polski (78,7 proc.)

Przedsiębiorcy skarżą się także na utracone kontrakty, co może przełożyć się na utratę płynności finansowej oraz braku dostępu do szybkiego finansowania. Blisko 30 proc. właścicieli firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw spotkało się z odraczaniem zaplanowanych projektów i zleceń przez kontrahentów, zaś 35 proc. doświadczyło całkowitej rezygnacji z nich - ten problem najczęściej dotyczy firm z branży handlowej oraz zlokalizowanych w południowo-zachodniej części kraju.

Firm budowalnych i transportowych w dużej mierze dotyczy problem opóźniania płatności (33 proc.) czy też całkowitego wstrzymania zapłat przez kontrahentów (30 proc.). Według ekspertów oznacza to kredytowanie działalności kosztem innych podmiotów na rynku. 27 proc. badanych przyznało, że mimo posiadania pieniędzy nie płacą, żeby zachować środki na czarną godzinę, zaś aż 65 proc. podejrzewało o to swoich kontrahentów. Wstrzymywanie płatności działa niekorzystnie na całą gospodarkę, tworząc spiralę zatorów płatniczych i powodując spadek poziomu zaufania wśród firm. Prawie 40 proc. przedsiębiorców spotkało się z prośbą o wydłużenie terminu płatności na fakturze. Za powód podawana jest wojna w Ukrainie. Właściciele firm niechętnie i nierzadko kosztem własnej płynności finansowej godzą się na odrodzenie terminu płatności najczęściej o 14 i 30 dni.

Badanie "Biznes a Ukraina" zostało przeprowadzone na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez firmę TGM Research wśród 320 firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, metodą CAWI w marcu 2022 r.