Szlak pełen poznańskich specjałów

Szlak pełen poznańskich specjałów

W Poznaniu powstaje nowy szlak kulinarny, który będzie wyznaczać najbardziej lubiane i rozpoznawalne wielkopolskie specjały. Na pierwszy ogień idzie pyra, którą będzie można odkryć na nowo i poznać jej nowoczesne wydania.

Poznański Szlak Kulinarny to nowa inicjatywa Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT), przygotowana we współpracy z restauracjami.

- Nasze miasto zdobywa coraz większe uznanie gastronomiczne - mówi Jan Mazurczak, prezes PLOT. - Trafiają do nas dziennikarze kulinarni, nasi chefowie odnoszą międzynarodowe sukcesy, a coraz więcej turystów dopytuje o lokalne specjały. Aby wyjść im naprzeciw, tworzymy szlak kulinarny.

Szlak pełen specjałów

Tworzyć go będzie kilkanaście poznańskich restauracji, które nawiązują do lokalnych produktów lub przepisów m. in. Chef's Table by Ernest Jagodziński, 62 Bar & Restaurant, A nóż Widelec, a także Bamberka

- Na sam początek proponujemy coś klasycznego, czyli poznańską pyrę - zachęca Jan Mazurczak. - Zapraszamy do odwiedzin restauracji, w których ziemniak jest czymś więcej, niż tylko dodatkiem. Na liście naszych rekomendacji znalazły się lokale z kuchnią tradycyjną, domową, ale również takie, które nie boją się nowoczesności i eksperymentów. Pyrę znajdziemy więc w plyndzach, szagówkach, podaną z tradycyjnym gzikiem, ale także jako dodatek do ośmiornicy - dodaje.

Pomysłem by skupić się na pyrze - był zorganizowany w marcu prestiżowy, międzynarodowy konkurs kulinarny "Bocuse d'Or", w którym ziemniak pojawił się jako temat przewodni jednego z dań i z którym zmierzył się polski zespół złożony z poznańskich szefów kuchni.

- Pyra trafiła na salony, a najlepsi szefowie kuchni pokazali podczas konkursu, że jest to bardzo ciekawy produkt o wielu zastosowaniach. Poznańscy szefowie kuchni chętnie wykorzystują ziemniaki. Można z nich wyczarować dosłownie wszystko - mówi Jarosław Kin, szef kuchni 62 Bar & Restaurant, trener reprezentacji Polski w konkursie Bocuse d'Or 2022, który w swoim menu umieścił szagówki z wędzonym twarogiem, wielkopolską polewkę z krokietem z pyry oraz bliny ziemniaczane z wędzonym pstrągiem.

Prezentacja koncepcji szlaku odbyła się w restauracji L33 Bistro & Bar. Daniem, które na stałe zagościło w jadłospisie, jest pyra z ogniska, będąca autorską interpretacją pyry z gzikiem.

To dopiero pierwsza edycja wydarzenia. Co ciekawe, w następnych odsłonach - główny bohater szlaku ma się zmieniać. Do każdej dołączyć też mogą restauracje oferujące lokalne produkty i przepisy, ponieważ Poznański Szlak Kulinarny jest projektem otwartym.