Stal nierdzewna w gastronomii

Stal nierdzewna w gastronomii

Gdy większość osób stara się sobie wyobrazić profesjonalną kuchnię, to ukazuje im się przed oczami masa sprzętów o dość jednakowym, stalowym kolorze. Od wysokiej klasy produktów konsumenckich, po największe kuchnie komercyjne - powierzchnie, sprzęt, naczynia i inne elementy ze stali nierdzewnej nadal stanowią podstawę nowoczesnego środowiska gastronomicznego.

W niniejszym artykule postaram się przybliżyć, dlaczego stal nierdzewna jest doskonałym wyborem dla gastronomii, jak jest zwykle używana, jakie jej rodzaje są powszechne w dzisiejszych kuchniach i jakie są najlepsze praktyki dla bezpiecznej, długotrwałej wydajności urządzeń i przedmiotów ze stali nierdzewnej.

Czym jest stal nierdzewna?

Stal to nic innego jak stop żelaza z węglem, w takim jednak stosunku, aby węgiel był całkowicie rozpuszczalny w żelazie - jest to wartość około 2 proc. Każde inne domieszki sprawiają, że stal jest odpowiednio klasyfikowana pod kątem towaroznawczym. Popularnie znana stal nierdzewna jest stalą, w której występuje chrom na poziomie przynajmniej 11 proc. Taka właśnie zawartość chromu powoduje, że stal jest odporna na korozję. Pod kątem chemicznym działa to tak, że chrom utlenia się za pomocą tlenu znajdującego się w atmosferze. Wynikiem takiej reakcji jest stworzenie tlenku chromu, który tworzy "otoczkę" na całej stali i jednocześnie właśnie ta powłoka chroni dalsze warstwy stali przez działaniem warunków atmosferycznych. Dodatkowe domieszki metalu sprawiają, że stal jest jeszcze bardziej odporna na korozję, jak np. dodatek molibdenu. Dodatek niklu natomiast powoduje to, że stal jest łatwiejsza do obróbki na zimno i na spawanie.

Typy stali nierdzewnej stosowanej w gastronomii

Na rynku istnieje kilka typów stali nierdzewnej i można rozpatrywać je pod różnym kątem, natomiast w gastronomii głównie spotykamy się z dwoma podstawowymi typami oraz kilkoma o dość specyficznych zastosowaniach.

  • Stal 18/8 oraz 18/10 - pierwsza liczba określa procentową zawartość chromu, natomiast druga niklu. Jest to najpopularniejszy gatunek stali nierdzewnej spotykany w restauracjach, kuchniach komercyjnych i środowiskach gastronomicznych ze względu na równowagę między kosztami a wydajnością. Dzięki wyższej zawartości niklu stal ta ma wysoki połysk, co sprawia, że wygląda świetnie dla klientów i gości. Powszechne przedmioty wykonane ze stali nierdzewnej 18/8 oraz 18/10 obejmują naczynia i elementy naczyń kuchennych, zlewozmywaki, piece, lodówki, pojemniki, rurociągi i inne urządzenia "kontaktowe".
  • Stal 430 lub znana jako 1.4016 - ta stal nierdzewna ma zwykle bardziej płaski, matowy wygląd i jest używana do elementów, w których nie jest wymagane lustrzane wykończenie lub wysoki współczynnik odbicia, ale trwałość i łatwość czyszczenia stali nierdzewnej jest koniecznością. Typowe elementy wykonane ze stali nierdzewnej 430 to filtry przeciwrozbryzgowe, obudowy, panele, blaty, przybory kuchenne i tanie zlewozmywaki.
  • Stal 316, 316L lub znana jako 1.4404 - ten gatunek stali zapewnia wyjątkową odporność na korozję i trwałość. Jednak jej wyższy koszt sprawia, że jest ona często stosowana tylko w specjalistycznych przypadkach, w których mamy do czynienia z żywnością i roztworami o wysokiej kwasowości lub zawartości soli.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<