Spór wokół tematu kaucji za butelki i puszki

Spór wokół tematu kaucji za butelki i puszki

W czerwcu br. Komitet ds. Europejskich zajmie się tematem kaucji za butelki i puszki. Pytań jest mnóstwo. Niejasne jest m.in. to czy będzie jeden wzór butelki i ile to kosztuje. Jak podaje serwis rp.pl, resort klimatu wyjaśnia jedynie, że w ramach konsultacji wpłynęło ponad 800 uwag. Przyjęte uwagi znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie i uzasadnieniu. W czerwcu projekt powinien zostać przekazany do Komitetu ds. Europejskich.

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności szacuje, że koszt stworzenia systemu kaucyjnego w Polsce - dla całego kraju - wyniesie 1 mld zł. Zaznacza też, że to koszt organizacji całego systemu, zbudowania centrum rozliczeniowego, zakupu technologii i systemu IT, systemu identyfikowania butelek. Jednocześnie Gantner piętnuje też brak przejrzystości prac nad ustawą, bo wciąż nie wiadomo, które ze zgłoszonych uwag resort klimatu przyjął do projektu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje nową wersję projektu ustawy o systemie kaucyjnym. Zapewnia, że trwa analiza uwag zgłoszonych w procesie konsultacji, a niektóre z postulatów zainteresowanych stron zostaną uwzględnione w poprawionym projekcie.

Zarazem przedstawiciel MKiŚ zaznacza, że dodatkowe konsultacje z branżami i organizacjami zainteresowanymi projektowaną ustawą nie są przewidywane. Ministerstwo uznało, że dotychczasowe konsultacje w tej sprawie były już wystarczająco szerokie.

Ozdoba w odpowiedzi na interpelację wskazuje, że zgodnie z przekazanym do konsultacji projektem ustawy, przedsiębiorcy będą mieli czas na utworzenie systemu kaucyjnego - 24 miesiące od momentu ustanowienia przez nich podmiotu reprezentującego. Co więcej, resort szacuje, że rozpoczęcie funkcjonowania systemu kaucyjnego miałoby nastąpić dopiero z początkiem 2025 roku.