Sezon szparagowy: nie będzie szparaga białego?

Sezon szparagowy: nie będzie szparaga białego?

Polskie szparagarnie zderzają się w tym roku z poważnym problemem. Jak informuje Marian Jakobsze, prezez Polskiego Związku Producentów Szparaga, ze względu na wojnę w Ukrainie ograniczona zastała liczba pracowników zza naszej wschodniej granicy, a co za tym idzie - brakuje rąk do pracy.

Sezon szparagowy rozpoczął się w kwietniu i potrwa do końca czerwca. Jak przekonują producenci, jakość tegorocznych szparagów jest na dobrym poziomie, a Polacy jedzą je coraz chętniej. Problemem więc nie jest zbyt tych warzyw, a ich zbiór. Marian Jakobsze, w rozmowie z PAP, zauważył, że problemu nie było, dopóki szparagów było mało. Teraz jednak duże plantacje opierają się na pracownikach sezonowych z zagranicy, a w poprzednich latach byli to przeważnie Ukraińcy. W tym roku z wiadomych powodów nie ma ich aż tylu.

Aby przetrwać, właściciele plantacji radzą sobie w różny sposób z brakiem pracowników. Jednym z podjętych przez niektórych kroków jest rezygnacja ze zbioru szparaga białego, którego z tego powodu może być na rynku w tym roku bardzo mało. Inni plantatorzy będą likwidować starsze plantacje. Przetrwają te mniejsze, rodzinne, liczące 10-20 ha, jednakże ogromny problem będą miały te liczące po kilkadziesiąt hektarów. Co ważne, obecna sytuacja na plantacjach szparagów może wpłynąć na wielkość produkcji w kolejnych latach.

- Wiele zależeć będzie od tegorocznych decyzji plantatorów - czy całkowicie zlikwidują plantacje, czy jedynie odstąpią od zbioru szparaga białego i zdecydują się na zbiór szparagów zielonych. Nie należałoby zbyt pochopnie likwidować plantacji - także dlatego, że ich stworzenie i utrzymanie było dla właścicieli znaczącą inwestycją finansową - powiedział Marian Jakobsze.

Tegorocznym problemem jest także wzrost cen nawozów, jednakże zdaniem ekspertów, producenci szparagów mają obniżyć poziom nawożenia, nie obniżając zbytnio plonów.

Jak poinformował prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga, tegoroczny sezon rozpoczął się od cen 35-37 zł za kilogram, zaś obecnie ceny spadły do około 20-22 zł/kg. Jakość szparagów jest niezła, ze względu na niezbyt mroźną zimę. Na rynku dominują szparagi zielone, które są bardziej preferowane ze wzglądu na mniejsze wymagania odnośnie ich obróbki. Spożywanie krajowe szparagów rośnie z roku na rok, dlatego też coraz mniej wysyłamy za granicę.

Krajowa produkcja szparagów to 10-13 tys. ton. Co ciekawe niespełna dekadę temu wielkość produkcji była o połowę niższa. W Polsce jest około 2,5 tys. ha szparagarni, a ponad połowa z nich działa w Wielkopolsce. Kolejnymi regionami z największymi uprawami szparagów są województwo dolnośląskie i lubuskie.

Szparagi są bogatym źródłem witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy C, soli mineralnych oraz błonnika. Jest to roślina ceniona za działania antyrakowe, regulujące gospodarkę wodną organizmu, a także zapobiegające wadom zwyrodnieniowym układu nerwowego. Co ciekawe, szparagi są również uważane za afrodyzjak.