Sejm w przyszłym tygodniu! Rząd chce ustawy o weryfikacji szczepień

Sejm w przyszłym tygodniu! Rząd chce ustawy o weryfikacji szczepień

Wreszcie powstanie ustawa umożliwiająca sprawdzanie przez pracodawców, czy pracownicy są zaszczepieni. Projekt jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu, ale wstrzymano prace nad nim. Teraz kierownictwo PiS zapowiada drugie czytanie na najbliższym posiedzeniu.

Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jak uzasadniono, przepisy proponowanej ustawy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". W ustawie zawarto postanowienia dotyczące m. in. kontroli szczepień przez pracodawców przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w komisji w połowie grudnia 2021 r.

- Rząd pozytywnie ocenia poselski projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy. Aby ograniczyć COVID-19, pracodawca powinien mieć bowiem możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników oraz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą. Rozwiązanie to pozwoli zapewnić bezpieczne warunki w zakładach pracy ? zapisano w przyjętym we wtorek (18 stycznia) stanowisku.

Pierwsze czytanie zakończone, ale wstrzymano prace

We wtorek 11 stycznia sejmowa komisja zdrowia po pierwszy czytaniu pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Oczekiwano więc, że jego drugie czytanie i dalsza procedura legislacyjna nastąpi podczas rozpoczynającego się w środę 12 stycznia posiedzenia Sejmu. Nie doszło jednak do tego, wstrzymanie tych prac uzasadniano "problemami proceduralnymi".

Były to jednak sprzeczne wyjaśnienia, bo według rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości Anity Czerwińskiej powodem wstrzymania prac nad ustawą pozwalającą pracodawcom na sprawdzanie szczepień pracowników jest oczekiwanie na ekspertyzy ekspertów. Tymczasem przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki przyznał, że chodziło o brak w tym klubie większości potrzebnej do uchwalenia tej ustawy.

Konsekwentnie za uchwaleniem tej ustawy opowiadał się minister zdrowia Adam Niedzielski. Mówił, że jego zdaniem bez tych rozwiązań trudno wyobrazić sobie dalszą walkę z COVID-19 i przekonywał do tego także innych członków rządu. A w poniedziałek  powiedział, że otrzymał zapewnienie od premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że projekt ustawy o weryfikacji covidowej będzie dalej procedowany.

Drugie czytanie w następnym tygodniu

Po wtorkowym posiedzeniu rządu, na którym przyjęto stanowisko w sprawie projektu, jeszcze nie poinformowano czy i kiedy może się odbyć jego drugie czytanie. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się 26 i 27 stycznia. Co ciekawe, w obecnie dostępnym na stronie Sejmu porządku obrad nie ma takiego punktu. Głos w tej sprawie zabrał Terlecki: Z pewnością przeprowadzimy projekt ustawy w sprawie weryfikacji covidowej - powiedział w środę szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. I zapewnił, że tym rozwiązaniem posłowie zajmą się na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Ważne wytyczne projektu!
Poniżej znajdują się rozwiązania poselskiego projektu ustawy:

  • Pracodawca będzie mógł delegować pracowników lub osoby, które pozostają z nim w stosunku cywilnoprawnym, do obowiązków poza stałym miejscem pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy. Dotyczyć to będzie osób, które przekazały informacje o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub braku przebycia infekcji wirusa SARS-CoV-2. Chodzi także o osoby, które  posiadają pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
  • Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2.
  • Pracownicy lub osoby, które pozostają w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą będą mogły wykonywać nieodpłatne testy w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowane ze środków publicznych.
  • Weryfikacja tożsamości w zakładach pracy odbywać się będzie przez okazanie dokumentu poświadczającego stan zdrowia w kontekście choroby COVID-19. Chodzi tu przede wszystkim o unijne cyfrowe zaświadczenie COVID albo uproszczony certyfikat wraz z wizerunkiem osoby, której dane dotyczą. Będzie można dokonać tego za pomocą nowej aplikacji mobilnej (Skanera Certyfikatów COVID), udostępnionej  bezpłatnie przez Centrum e-Zdrowia.
  • Przedsiębiorstwa, które będą zatrudniać wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców lub osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, z których usług korzystają osoby o takim samym statusie zdrowotnym, nie będą podlegały ograniczeniom wprowadzanym w związku ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego.


Dodatkowo rząd wskazuje, że uzasadnienie poselskiego projektu ustawy powinno zostać uzupełnione o przepis wskazujący, że źródłem finansowania przewidywanych dodatkowych wydatków związanych z zakupem i umożliwieniem wykorzystania testów diagnostycznych w kierunku COVID-19 będą środki pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.