Rząd chce wydłużyć zatrudnienie na czas próbny

Rząd chce wydłużyć zatrudnienie na czas próbny

Pracodawcy nie mają nic przeciwko wydłużeniu okresu próbnego z obecnych 3 do 6 miesięcy, a w szczególnych przypadkach, gdy sprawdzane są kompetencje i kwalifikacje np. zarządcze - nawet do 9 miesięcy. Jak twierdzą, tego obecnie potrzebuje rynek pracy. Jak się okazuje, zdaniem prawników, to dyskusyjne rozwiązanie, ponieważ umowa na okres próbny jest wyjątkiem od reguły.

17 marca 2022 r. zakończyły się konsultacje publiczne projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Propozycja przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma wdrożyć do polskiego porządku prawnego przepisy unijne, w tym m.in. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.

Jaki ma być okres próbny?

Zgodnie z propozycją ministerstwa - nastąpią zmiany Kodeksu pracy, a konkretnie zaproponowało dodanie nowych przepisów (par. 21?23). Zgodnie z ta propozycją, umowa o pracę byłaby zawierana na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, byłaby zawierana w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Strony mogłyby uzgodnić w umowie o pracę, iż umowa o pracę na okres próbny przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowało też, by umowę o pracę na okres próbny zawierać na okres nieprzekraczający:

1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Warto zaznaczyć, że strony mogłyby wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny te okresy, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli byłoby to uzasadnione rodzajem pracy. Jak zapewnia ministerstwo, projekt nie modyfikuje okresu, na jaki może zostać zawarta umowa na okres próbny. Nadal nie może ona przekraczać 3 miesięcy. Jest to zgodne z art. 8 ust. 1 dyrektywy 2019/1152, w myśl którego w przypadku gdy stosunek pracy jest uzależniony od okresu próbnego określonego w prawie krajowym lub praktyce krajowej, państwa członkowskie zapewniają, aby okres ten nie przekraczał sześciu miesięcy.