Roślinne Wyzwanie dla zdrowia

Roślinne Wyzwanie dla zdrowia

Jeszcze przez kilka dni można zapisać się do majowej edycji Roślinnego Wyzwania - akcji polegającej na odżywianiu się wyłącznie roślinnie przez 30 dni. Tym razem nastawiona jest na aspekty zdrowotne, a przygotowana została przez zespół kampanii RoślinnieJemy oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia. Zgłoszenia w tej edycji trwają do 31 maja.

Roślinne Wyzwanie dla Zdrowia to akcja, która  zrodziła się z połączenia sił kampanii RoślinnieJemy oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia (PTMSŻ).

Wyzwanie dla Zdrowia, jest dedykowanie akcji zarówno do indywidualnych osób zainteresowanych swoim zdrowiem, jak i do profesjonalistów, czyli osób pracujących w ochronie zdrowia z pacjentami - lekarzy, dietetyków, pielęgniarek, psychologów. Akcja ma na celu nauczyć jak pomagać innym zmieniać nawyki żywieniowe na zdrowsze. Organizatorzy chcą zachęcić medyków  do  przepisywania  Roślinnego Wyzwania  "na  receptę" -  jako  zweryfikowane  narzędzie wspierające pacjentów w zmianie sposobu odżywiania.

Badania wskazują, że zdrowy styl życia, w tym dieta oparta na nisko przetworzonych produktach pochodzenia roślinnego, może zapobiec ponad 90% przypadków cukrzycy, 80% zawałów, 50% udarów i ponad 30% nowotworów. Dieta roślinna jest także rekomendowana w prewencji i leczeniu między innymi w wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego czy Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Celem edycji zdrowotnej jest pomoc we wprowadzeniu większej ilości roślinnych dań do diety pacjentów w całej Polsce. Medycy z całej Polski będą mogli zamówić Roślinny Starter za darmo, a następnie dystrybuować go wśród pacjentów. Chcielibyśmy, aby lekarze i dietetycy w swoich gabinetach promowali roślinne odżywianie i zachęcali do niego swoich pacjentów, a także uświadamiali, jak ważna jest rola diety w prewencji i leczeniu wielu chorób - tłumaczy Karolina Centkowska, koordynatorka Roślinnego Wyzwania.

Wyzwanie może podjąć każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie. Akcja kierowana jest głównie do osób na diecie tradycyjnej, dlatego organizatorzy wychodzą poza roślinną społeczność i nawiązują współpracę z osobami, które zwykle nie mówią o diecie roślinnej. Do akcji dołączyło już wielu pacjentów, medyków, dietetyków, a nawet trenerów sportowych.