Polski Ład: skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę?

Polski Ład: skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę?

Polski Ład jest promowany pod hasłem wyrównywania różnic pomiędzy pracą na etacie i działalnością gospodarczą, a jak się okazuje - przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.

Poszukiwanie takich form zatrudnienia, które dają specjalistom z wysokimi dochodami większe wynagrodzenie na rękę, to jedna z najważniejszych reakcji rynku pracy na zmiany w podatkach wprowadzane przez rząd PiS. Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości wprowadzi m.in. najwyższą w historii podwyżkę podatków dla osób dobrze zarabiających. Rządz tłumaczył tę zmianę - sprawiedliwością społeczną. Jakie efekty będą efekty na rynku pracy?

Początkowo miało być promowanie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i sprawiedliwość podatkowa, a efekt był inny - na korzyść prowadzenia działalności. Z racji tego, że wiele form opodatkowania przedsiębiorców jest o wiele atrakcyjniejsza niż etat.

Na atrakcyjności zyskał podatek liniowy dla firm, czyli tzw. ryczałt ewidencjonowany. Przy takim sposobie rozliczania nie ma progów podatkowych. Osoby bardzo dobrze zarabiające nie płacą więc drugiej stawki podatkowej. Mają też niższą składkę zdrowotną, wynoszącą 4,9 proc., a nie 9 proc., jak w przypadku  umowy o pracę.

Może być taka tendencja, że wśród wysokiej klasy specjalistów nastąpią rezygnacje  z umów o pracę. Osoby dobrze zarabiające mogą z końcem roku rozwiązywać umowy o pracę, by od 2022 r. przechodzić na samozatrudnienie i podatek liniowy - jako formę opodatkowania wybrać ryczałt. To może być jeden z najbardziej widocznych trendów na rynku pracy.

Polski Ład wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 roku. Najtrudniejszą sytuację mogąc mieć mali przedsiębiorcy, dla których łączne obciążenia podatkowo-składkowe wzrastają o wysokość składki na zdrowie, czyli o 9 proc.