Podsumowanie Targów HORECA

Podsumowanie Targów HORECA

Na początku listopada w EXPO Kraków odbyły się 28. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA, 19. Targi Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD oraz 18. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie ENOEXPO.

 Po blisko dwóch latach przerwy Kraków znów gościł wystawców z Polski i zagranicy. W dniach 3-5 listopada branża HoReCa mogła zaprezentować swoje produkty i usługi. Zarówno organizatorzy, jak i wystawcy nie kryli zaskoczenia frekwencją, zaś odwiedzający byli pod wrażeniem szerokiego wyboru ofert. W targach udział wzięło 230 wystawców m.in. z Czech, Francji, Gruzji, Kosowa, Polski, Portugalii, Turcji, Węgier, Włoch. Po raz pierwszy można było spotkać reprezentantów Słowenii, którzy nie kryli zadowolenia z udziału.

Zainteresowanie targami było większe niż wszelkie przewidywania. Zarówno po ilości zwiedzających, jak i wystawców, można stwierdzić, że wszyscy są spragnieni tego typu spotkań. Wśród odwiedzających byli w większości świadomi klienci, którzy przyszli na targi w konkretnym celu. Inni zwiedzali na zasadzie ciekawości. Co wyróżnia targi HORECA w Krakowie? Od pierwszych edycji aż 75 proc. biorących udział, to osoby decyzyjne z wystawiających się firm.

Dzięki listopadowym targom można było spojrzeć na gastronomię, hotelarstwo i winiarstwo z perspektywy zmian po 2020 roku. Dla wielu była to pierwsza od wielu miesięcy okazja, by spotkać się w branżowym gronie. Mimo pozytywnych wizji na przyszłość, sporo przedsiębiorców trzyma rękę na pulsie i pozostaje w stanie gotowości przed ewentualnymi ponownymi restrykcjami. Aby odpowiedzieć na aktualne potrzeby, organizatorzy przygotowali specjalne strefy, takie jak na przykład strefę rozwiązań IT w tym e-commerce. W ramach Akademii HORECA i ENOEXPO odbyły się warsztaty i szkolenia dotyczące m.in. cyfryzacji i automatyzacji procesów obsługi i sprzedaży, jakości i bezpieczeństwa w restauracji, wyzwań dla pracodawców, czy skutecznej promocji i docierania do nowych gości.

Tradycyjnie największą część ekspozycji ENOEXPO stanowiły wina, przez trzy targowe dni odbywały się degustacje win m.in. czeskich, gruzińskich, hiszpańskich, niemieckich, portugalskich, słoweńskich i węgierskich. Sporym zainteresowaniem cieszył się również cydr, zaś największe wrażenie wywarły polskie destylaty.

Niewątpliwie celem targów jest stworzenie przestrzeni do nawiązywania nowych relacji, wymiany doświadczenia, kontaktów i wiedzy. Organizatorzy spełnili to zadanie, dzięki czemu targi zaowocowały wieloma pozytywnymi opiniami ze strony wystawców, którzy do swoich miast wrócili z nowymi kontaktami i inspiracjami. Dla przedstawicieli sfery gastronomicznej najważniejszym punktem całych targów było wyjątkowe wydarzenie - polskie eliminacje Bocuse d?Or Poland 2021, czyli krajowa edycja najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu gastronomicznego. Rywalizacja między pięcioma szefami kuchni była niezwykle zacięta. Na najwyższym stopniu podium ponownie stanął szef Jakub Kasprzak, zdobywając tym samym możliwość reprezentowania Polski podczas europejskiej edycji konkursu w Budapeszcie.

Kolejna edycja Targów HORECA/GASTROFOOD/ENOEXPO odbędzie się 23-25 listopada 2022 w EXPO Kraków.