Pandemia a zmiana nawyków żywieniowych Polaków

Pandemia a zmiana nawyków żywieniowych Polaków

Trwająca prawie dwa lata pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele aspektów naszego życia. Czy na nawyki żywieniowe również? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Kukuła Healthy Food 2021 ponad 40 proc. badanych zadeklarowało w ciągu 12 miesięcy zmianę w nawykach żywieniowych na zdrowsze.

Głównym powodem stosowania zmian w żywieniu jest chęć prowadzenia zdrowego stylu życia. Do stosowania ograniczeń żywieniowych bądź diety przyznaje się 85 proc. badanych, co stanowi 5 proc. mniej niż przed pandemią w styczniu 2020 roku. Najczęściej respondenci wskazywali na spożywanie mniejszej ilości cukru, mięsa, jedzenie większej ilości warzyw lub ograniczanie dziennej liczny kalorii.

Niewątpliwie prawidłowe odżywianie jest uważane jako najważniejszy element dla naszego zdrowia. Ze zdrowym jedzeniem kojarzone są przede wszystkim produkty świeże i nieprzetworzone, niezawierające konserwantów oraz o obniżonej zawartości cukru. Niestety w czasie pandemii wzrosła tendencja wybierania dań gotowych, przetworzonych i niezdrowych przekąsek. Mimo że ponad 40 proc. ankietowanych zadeklarowało większe spożycie warzyw i owoców, to jednak 30 proc przyznało się do częstszego sięgania po słodycze, 26 proc. po słone przekąski, zaś 21 proc. częściej zamawiało fast foody.

Badanie Kukuła Healthy Food 2021 wskazało również na zmniejszone znaczenie sportu w czasie pandemii. Zaczęliśmy doceniać spokojny tryb życia, który stał się kluczowy dla zdrowia w przypadku 26 proc. ankietowanych.

Pandemia przekonała 2 proc. badanych do przejścia na weganizm - te osoby całkowicie wykluczyły ze swojego menu produkty pochodzenia zwierzęcego. W tym roku już 6 proc. badanych zadeklarowały bycie na diecie wegańskiej. Jeśli chodzi o wegetarian, to ich liczba się nie zmieniła. Wśród badanych 10 proc. nie je mięsa, jednakże nabiał, jaja czy miód nadal występują w ich jadłospisie. Ograniczanie produktów odzwierzęcych wynika z przyczyn zdrowotnych lub ideologicznych.

Najczęstszymi ograniczeniami, które zaczęli stosować Polacy w czasie pandemii, jest unikanie lub wyeliminowanie z diety cukru, spożywanie określonej liczny kalorii lub jadanie posiłków w określonych godzinach.

Według raportu na przełomie września i października 2021 roku aż 37 proc. respondentów korzystało z diet pudełkowych. 60 proc tej grupy korzysta z niego w sposób okazjonalny, zaś 21 proc. kupuje "pudeła" stale przez dłuższy czas. Pozostali korzystają z tej formy cateringu nieregularnie. Za największą zaletę diety pudełkowej respondenci wskazują oszczędność czasu związaną z zakupami i przygotowaniem posiłków.