Od dzisiaj nowe obostrzenia

Od dzisiaj nowe obostrzenia

Minister Adam Niedzielski wraz z Krzysztofem Saczką, zastępującym Głównego Inspektora Sanitarnego, oraz Grzegorzem Juszczykiem, dyrektorem NIZP-PZH ogłosili nowe obostrzenia obowiązujące od dzisiaj.

Nowe zasady, mają uchronić Polaków przed nowym, bardziej inwazyjnym wariantem COVID-19, który został wykryty w kilku krajach europejskich. Wariant ten dotarł do Europy z krajów afrykańskich. 

Pakiet alertowy zakłada:

Zwiększone limity w restauracjach, kawiarniach, kinach, teatrach, muzeach, kościołach oraz obiektach sportowych.

Obecnie w przestrzeniach gastronomicznych czy kulturalnych obowiązuje limit do 75 proc. Według nowych obostrzeń limit ten zostaje zmniejszony do 50 proc., nie wliczając w to osób w pełni zaszczenionych. Dodatkowo w zgromadzeniach oraz uroczystościach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 osób. W wydarzeniach sportowych odbywających się poza obiektami sportowymi zmniejszono limit do 250 osób. 

W czasie konferencji Minister Niedzielski powiedział, że przedsiębiorcy mają możliwość sprawdzania, czy klienci i goście ich lokali są zaszczepieni. Jeśli ktoś nie będzie chciał okazać certyfikatu covidowego, przedsiębiorca ma prawo nie wpuścić takiej osoby do lokalu - uczynić to również ma prawo w momencie osiagnięcia limitu osób w lokalu. To samo dotyczy organizatorów różnych wydarzeń i uroczystości. Dodatkowo będą wzmożone kontrole przedsiębiorstw, czy są w nich przestrzegane limity. 

Obostrzenia obowiązują od 1 grudnia do 17 grudnia.