"Niezdrowa" żywność z wyższym VAT-em?

Parlament Europejski poparł wniosek o przyznanie państwom członkowskim większej swobody w stosowaniu różnych stawek VAT na żywność mającą różny wpływ na zdrowie i środowisko.

Według nowego dokumentu, ceny żywności muszą przekazywać konsumentom odpowiedni sygnał. Powinny odzwierciedlać rzeczywiste koszty produkcji dla rolników, środowiska i społeczeństwa. Jest to jedyny sposób na osiągnięcie zrównoważonych i sprawiedliwych systemów żywnościowych w perspektywie długoterminowej. Celem tej strategii jest ukierunkowanie przemysłu spożywczego na praktyki, dzięki którym zdrowy i zrównoważony wybór będzie dla konsumentów łatwy, dostępny i przystępny cenowo.

Przyznanie państwom członkowskim większej elastyczności w stosowaniu stawek VAT oznacza w praktyce umożliwienie zerowej stawki na zdrowe i zrównoważone produkty żywnościowe, takie jak owoce i warzywa oraz nałożenie wyższej stawki VAT na niezdrową żywność i pozostawiającą duży ślad środowiskowy.

Oczywiście Parlament Europejski zaznacza, że w różnych krajach wydatki gospodarstw domowych na jedzenie są bardzo zróżnicowane i trzeba zachować przystępność cenową, ale jednocześnie zagwarantować producentom pierwotnym odpowiednie dochody za zrównoważone i zdrowe produkty. Ważne jest też zwiększenie świadomości konsumentów odnośnie kosztów i zysków związanych z każdym etapem produkcji i dostaw żywności.