Napoje będą jeszcze droższe - w przygotowaniu jest projekt systemu kaucyjnego

Napoje będą jeszcze droższe - w przygotowaniu jest projekt systemu kaucyjnego

Od stycznia 2023 r. ceny napojów oraz wszystkich produktów, które są sprzedawane w plastikowych lub szklanych opakowaniach podrożeją. Trzeba będzie bowiem do nich doliczyć kaucję. Wszystko za sprawą przepisów, których projekt właśnie trafił do konsultacji.

W projekcie ustawy zaproponowano utworzenie systemu kaucyjnego dla opakowań szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l. Obecnie funkcjonują systemy kaucyjne obejmujące tego rodzaju opakowania wielokrotnego użytku tworzone głównie przez browary. Z kolei opakowania szklane jednorazowego użytku zbierane są w ramach systemów gminnych.

"W celu zapewnienia wysokich poziomów selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych powstałych z jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, rekomenduje się wprowadzenie systemu kaucyjnego" - uzasadniono w projekcie ustawy.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, system kaucyjny to system, w którym przy sprzedaży napojów w opakowaniach pobierana jest opłata, zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji.

Projektowane przepisy zobowiązują każdą jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 100 m kw. do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji (jak wynika z oceny skutków regulacji wszystkich jednostek handlowych jest 256 400, w tym 151 020 z nich ma powierzchnię do 100 m kw.). Dodatkowo mniejsze jednostki handlowe mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą z kolei zobowiązane do pobierania kaucji.

  • W projekcie ustawy zostaną określone warunki, jakie muszą spełniać tworzone systemy kaucyjne. Będzie to m.in. powszechność systemu, niedyskryminujący charakter oraz brak obowiązku posiadania paragonu w celu odzyskania uiszczonej wcześniej kaucji.
  • System kaucyjny tworzyć będą wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem. Wprowadzających napoje w opakowaniach reprezentował będzie jeden podmiot odpowiedzialny za zarządzanie systemem.
  • Projekt zakłada, że każdy przedsiębiorca prowadzący sklep czy inną placówkę handlową zostanie zobowiązany do zawarcia umowy z podmiotem reprezentującym, która określi m.in. zasady rozliczania kaucji oraz zasady odbierania i przekazywania opakowań i odpadów opakowaniowych.

Przepisy ustawy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Natomiast w związku z koniecznością dostosowania do przepisów i wiążącymi się z tym inwestycjami i przedsięwzięciami, przedsiębiorcy będą mieli czas, aby utworzyć system kaucyjny w terminie nie później niż 24 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Szacuje się, że dla większości podmiotów będzie to czas do 1 lipca 2024 roku.