Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw

Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw

15 października obchodzony jest dzień produktów wspierających zdrowie i odporność - owoców i warzyw. Dzień ten ma przypomnieć, o kluczowej roli warzyw, owoców oraz soków w diecie, a także ma zachęcać do ich regularnej konsumpcji w każdej postaci - surowej, gotowanej, w formie soku, musu, pasty czy mrożonek. Oto kilka faktów na temat bohaterów tego dnia.

Minimalna ilość warzyw i owoców, jaką dorosły człowiek powinien zjadać w ciągu całego roku wynosi 146 kilogramów. Dzieląc tę liczbę przez 365 dni, otrzymamy 400 g - tyle wynosi zalecana przez dietetyków dzienna warzywno-owocową dawka. Jest ona nie tylko rekomendowana, ale i niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warzywa i owoce mają wiele właściwości, są bogatym źródłem antyoksydantów, chroniących komórki przed uszkodzeniami i mających również działanie antynowotworowe. Do tego posiadają szereg witamin i składników mineralnych.

Do zalecanych codziennych pięciu porcji warzyw i owoców wliczyć należy jedną szklankę (ok. 200 ml) soku, który jest wartościowym ekwiwalentem owoców i warzyw. Co ciekawe, dotyczy to również soków dostępnych w sklepach. Zgodnie z prawem jeśli na opakowaniu widnieje napis ?sok?, produkt ten nie zawiera konserwantów ani sztucznych barwników czy aromatów, co czyni go całkowicie naturalnym i jak najbardziej wskazanym w zbilansowanej diecie. Według innych przepisów soki owocowe mogą zawierać wyłącznie naturalne cukry, obecne w samych owocach. Podczas produkcji nie są one sztucznie dosładzane.

Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy może włączyć do diety swojego dziecka pierwsze owoce i warzywa - odpowiedź brzmi: od szóstego miesiąca życia. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mówią, że warto zacząć od zmiksowanych papek warzywnych, a ok. 8 miesiąca życia można już podawać małe kawałki owoców na przekąskę. Jeśli zaś chodzi o soki, to wprowadzić je do diety można dopiero po skończeniu 1. roku życia.