Kaucja na butelki nie powinna być obciążona VAT-em?

Kaucja na butelki nie powinna być obciążona VAT-em?

Bardzo istotną zmianą uwzględnioną w projekcie ustawy o systemie kaucyjnym jest możliwość zwrotu opakowań przez konsumentów bez konieczności okazywania paragonów potwierdzających uiszczenie kaucji - mówi Joanna Purzycka Rzecznik Prasowy Wody Mineralne i Źródlane - Stowarzyszenie Woda.

Ministerstwo przekazało, że projektowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Projekt ustawy przewiduje jednak, że wprowadzający opakowania na rynek zostaną zobowiązani do utworzenia systemu kaucyjnego nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy - najpóźniej więc do końca 2024 roku.

W oczekiwaniu na system kaucyjny

- Stowarzyszenie "Wody Mineralne i Źródlane - Stowarzyszenie Woda!" z niecierpliwością wyczekuje wprowadzenia jednego ogólnokrajowego, powszechnego i obowiązkowego dla producentów systemu depozytowego na opakowania napojowe w Polsce. Jak pokazują badania, m.in. Stowarzyszenia Zero Waste, także blisko 90 proc. badanych Polaków popiera wprowadzenie ogólnokrajowego i obowiązkowego systemu kaucyjnego na opakowania jedno- i wielorazowe po napojach - informuje Joanna Purzycka Rzecznik Prasowy Wody Mineralne i Źródlane - Stowarzyszenie Woda.

Celem systemu kaucyjnego jest poprawa stanu środowiska i usprawnienie segregacji, która okazała się niewystarczająca. - Przykłady krajów, które wdrożyły systemy depozytowe, w Europie są to Chorwacja, Dania, Estonia, Łotwa, Finlandia, Niemcy, Holandia, Norwegia, Słowacja, Szwecja, Islandia i Litwa, to wyraźnie pokazuje, że rozwiązania te przyczyniają się do wysokiego poziomu zbiórki wybranych opakowań, co gwarantuje ich skuteczny recykling. Z analiz Deloitte wynika, że w wymienionych wyżej krajach średni poziom zbiórki zwrotów opakowań włączonych w system kształtuje się na poziomie 91 proc. - dodaje Joanna Purzycka.

Stowarzyszenie "Wody Mineralne i Źródlane - Stowarzyszenie Woda!" uważa też, że jak najwięcej placówek handlowych powinno odbierać puste opakowania od konsumenta i zwracać mu pełną wysokość kaucji, bez względu na to, czy dana placówka posiada w ofercie produkty w danych opakowaniach. Jest to bardzo ważne do zapewnienia powszechności i dostępności systemu dla konsumentów. Stowarzyszenie wody postuluje, by kaucja nie była obciążana podatkiem VAT.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego jest konieczne

Zdaniem Stowarzyszenia, wprowadzający opakowania, którzy organizują i finansują system, powinni być właścicielami zebranego surowca, gdyż to dochody z jego sprzedaży są jednym z elementów finansowania całego systemu.

- Brak takiego rozwiązania w ustawie może spowodować sytuacje, w których na rynku zacznie brakować surowca wtórnego lub stanie się on za drogi, co uniemożliwi wykorzystanie go przez wprowadzających opakowania. "Wody Mineralne i Źródlane - Stowarzyszenie Woda!" wraz z innymi organizacjami branżowymi, w tym Polską Federacją Producentów Żywności są na etapie dalszej i pogłębionej analizy projektu, wniesiemy nasze uwagi w ustawowym terminie. Wprowadzenie ogólnokrajowego i obowiązkowego systemu depozytowego jest w Polsce niezbędne. Bez wprowadzenia systemu depozytowego osiągniecie zarówno celów środowiskowych i gospodarki o obiegu zamkniętym, nie będzie możliwe - apeluje Joanna Purzycka.