Jakim posiłkiem poprawić sobie nastrój?

Jakim posiłkiem poprawić sobie nastrój?

Mamy środek jesieni, listopad bywa najtrudniejszy, ale są na to sposoby.  Kiedy dni są bardzo krótkie, a wieczory wydają się nie mieć końca, warto spędzić trochę czasu w kuchni. To właśnie w tym momencie w roku warto szczególnie urozmaicić swoją dietę i wprowadzić kolory na nasze talerze.

Sposób na jesienną chandrę wydaje się prosty, wystarczy odpowiednio urozmaicać posiłki. Odpowiednio zbilansowana dieta może znacząco wspierać samopoczucie.

Wszyscy znamy poczucie szczęścia, które daje nam dopamina. Jej najważniejszą rolą w organizmie jest motywowanie nas do jedzenia. Dzięki dopaminie szukamy przyjemności i zaczynamy  szukać takiego posiłku, który da nam takie poczucie. Często w dzisiejszych czasach oznacza to przekąszenie słodkiej czekolady lub kilku ciastek. Dodatkowo, dzięki dopaminie nasz mózg pamięta, jak przyjemna była konsumpcja tych słodyczy, co powoduje, że chcemy go zjeść ponownie i w efekcie ponownie będziemy szukać takich przekąsek, które dadzą nam największy przypływ "hormonu szczęścia". Dlatego, kiedy czujemy się zestresowani lub smutni, szukamy żywności, która da nam największą przyjemność i zapewni komfort.

Mimo cudownego efektu należy się wystrzegać częstego podjadania słodyczy, ponieważ może to skutkować też szybkim załamaniem poziomu np. serotoniny. Jest to następny neuroprzekaźnik, który pomaga regulować nastrój i jest związany z uczuciem szczęścia. Kluczem do sukcesu są posiłki o niskim indeksie glikemicznym, które dodają stałej energii i ustabilizują nastrój przez cały dzień, a przeciwieństwem są pokarmy o wysokim IG-  np. słodycze, które spowodują załamanie zarówno poziomu energii, jak i nastroju.

Najlepiej dobierać tak posiłki, żeby podnosiły poziom serotoniny i dopaminy, a nie były szkodliwe dla organizmu. Wykazano, że pokarmy bogate w tłuszcze omega-3, węglowodany o niskim IG i błonnik rozpuszczalny zwiększają poziom tych związków chemicznych.

Należy też sięgać po produkty bogate w magnez, ponieważ odgrywa on również rolę w regulacji stresu. Innym sposobem jest spożywanie takich produktów spożywczych, które zawiera witaminy i składniki mineralne, których potrzebujemy, aby zachować zdrowie. Dodatkowo musimy dbać o nawodnienie i wspomagać dostarczanie składników odżywczych poprawiających nastrój do mózgu.

Przy tak zbilansowanej diecie sukces jest gwarantowany, a listopad już nie będzie straszny.