Jak dużo możemy płacić za kawę?

Jak dużo możemy płacić za kawę?

Wszystkie produkty drożeją, w tym nawet kawa. Cena kawy, podobnie jak innych surowców wzrosła w ostatnich miesiącach. Co ciekawe, roczny wzrost cen na giełdach dla kawy to niemal 100 procent. Jednym z czynników jest kwestia związana z transportem na całym świecie. W jaki sposób takie zmiany wpłyną na konsumentów? Jakie są dalsze perspektywy dla cen z punktu widzenia inwestora?

Czynniki pogodowe

Jak dla większości roślin -  pogoda jest kluczowa dla upraw kawy. Kawa musi być uprawiana w ciepłym klimacie, na zboczach, gdzie wahania temperatury w ciągu roku nie są zbyt duże. Kawę uprawia się wyżynach Ameryki Południowej, południowo-wschodniej Azji czy w środkowej Afryce. Niemniej trwające zmiany klimatu wpływają na występowanie coraz większej ilości anomalii pogodowych. Nadmierne opady, nieustępujące susze czy wysokie amplitudy temperatur prowadzą do uszkodzenia ogromnej ilości upraw. Podobna sytuacja miała miejsce w ostatnich miesiącach w Brazylii, która jest największym producentem kawy na świecie.

Pandemia a ceny kawy

Pandemia doprowadziła do niecodziennej sytuacji, w której praktycznie cały sektor gastronomiczny stanął w miejscu. Kawę typu Arabika spożywa się przede wszystkim w restauracjach oraz kawiarniach. Popyt na kawę tego rodzaju bardzo spadł, co przełożyło się oczywiście na spadki cen surowca, nawet do poziomów poniżej 100 centów za funta. Uprawa kawy przestała być opłacalna dla farmerów, a ci którzy nie zrezygnowali z uprawy, mieli problem przy zbiorach ze względu na brak chętnych przy zbiorach. Nawet przy obecnie słabym realu brazylijskim, który powinien prowadzić do zwiększenia sprzedaży kawy z Brazylii, zapasy i produkcja były zbyt małe, aby doprowadzić do spadku cen na globalnych rynkach.

Cena kawy jest najwyższa od niemal 10 lat

Przez wszystkie powyższe czynniki cena kawy wzrosła - dlatego nastąpił wzrost cen surowca o prawie 100 procent. Zdecydowanie wzrosły też koszty transportu oraz samych usług. Cena kawy jest najwyższa od niemal 10 lat, ale wzrost cen dla konsumenta nie powinien być drastyczny. W zależności od rejonu na świecie, ceny dla konsumentów powinny wzrosnąć od 5 procent do nawet 30 procent w przypadku specyficznych gatunków, sposobu parzenia kawy czy przede wszystkich kosztów usług w obecnym środowisku szalejącej inflacji.