Gdzie mogę kupić alkohol?

Gdzie mogę kupić alkohol?

Wielu z Was dziwne wyda się pewnie pytanie, które zadaję sobie i Wam na początku tego artykułu. Jeżeli jednak źle doczytamy warunki udzielonego nam zezwolenia na sprzedaż alkoholu, nie znamy obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa i źle wybierzemy miejsce, w którym zakupimy alkohol na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, okazać się może, że łamiemy warunki udzielonego nam zezwolenia, a tym samym narażamy się na jego cofnięcie. Dlatego dziś proponuję Ci powtórkę z ustawowych warunków prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych.

Czy mogę uzupełnić zapasy w najbliższym sklepie?

Tematu tego nie poruszam bez powodu. Byłam kiedyś na jednym z prowadzonych przeze mnie szkoleń świadkiem rozmowy dwóch restauratorów, którzy zastanawiali się nad właściwym zatowarowaniem w napoje alkoholowe i myśleli, co zrobić, gdyby ich szacunki okazały się chybione, a co więcej - gdyby stało się to w trakcie jakiejś dużej imprezy. Jeden z rozmówców od razu znalazł rozwiązanie - on w takiej sytuacji wysyła jednego z pracowników do najbliższego otwartego sklepu i kupuje tyle alkoholu, żeby wystarczyło do końca trwania tej imprezy. Na to drugi z rozmówców odparł zdecydowanie, że przecież takie działanie jest niezgodne z prawem!

Panowie zaczęli żywo dyskutować i przekonywać się nawzajem o swojej racji, kiedy zdecydowałam się wkroczyć do rozmowy i podpowiedzieć im, kto faktycznie miał rację w tym sporze. Obiecałam im nawet zrobić kiedyś wpis na ten temat na blogu, żeby wyjaśnić tę kwestię raz na zawsze. Wyjaśnijmy ją także i tutaj.

Alkohol tylko od producenta bądź hurtownika

Przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży napojów alkoholowych w oparciu o udzielone mu zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, zobowiązany jest do zaopatrywania się w napoje alkoholowe, co do zasady, wyłącznie u producentów i przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zezwolenie na sprzedaż hurtową napojów alkoholowych.

Co prawda ustawa przewiduje tu pewien wyjątek, dotyczy on jednak tylko drobnych producentów wina z upraw własnych oraz przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wyrobu określonych wyrobów winiarskich z surowców uzyskanych we własnym gospodarstwie.

Określenie podmiotów, u których może dokonywać zakupu napojów alkoholowych przedsiębiorca posiadający zezwolenie na sprzedaż alkoholu, stanowi jedne z ustawowych warunków prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych określonych w art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<