Czym jest franczyza?

Czym jest franczyza?

Prowadzenie własnego biznesu zawsze wiąże się z ryzykiem. Obliczanie rentowności, pozyskiwanie klientów, tworzenie biznesplanu czy reklama mogą dodatkowo zająć dużo czasu. Sztuką jest nie tylko rozpocząć, ale i utrzymać swoją działalność. Dlatego zamiast budować biznes od zera, można skorzystać z franczyzy i działać pod szyldem rozpoznawalnej już marki. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie czym jest franczyza i na czym polega?

Franczyzą nazywamy model oparty na ścisłej współpracy franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Franczyzodawcą jest tu rozpoznawalna marka o ugruntowanej pozycji na rynku, a franczyzobiorcą - przedsiębiorca, który chce wejść na rynek pod znanym szyldem i pod skrzydłami bardziej doświadczonego partnera biznesowego. Dodatkowo firma-matka udziela wsparcia handlowego potrzebnego do rozwoju firmy-córki. Przyznaje zgody i koncesję oraz przekazuje zasady, jak skutecznie prowadzić działalność.

Jak działa franczyza?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na franczyzę, ponieważ już na starcie otrzymują oni konkretne wsparcie na rozkręcenie swojego małego biznesu. Wszystko zaczyna się od podpisania umowy franczyzy. Zapisane są w niej zobowiązania franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Franczyzobiorca musi przestrzegać określonych reguł i dzielić się zyskami, czyli okresowymi opłatami franczyzowymi. Co więcej, franczyzobiorca jest zobowiązany do uiszczenia opłatę początkową, czyli wkład własny do biznesu.

Na czym polega franczyza?

Na rynku funkcjonują różne jej rodzaje:

  • franczyza przemysłowa - franczyzobiorca realizuje produkcję na podstawie technologii udostępnionej mu przez franczyzodawcę;
  • Dystrybucyjna - franczyzobiorca sprzedaje towary wyprodukowane przez franczyzodawcę. Punkt sprzedaży przyciąga klientów znanym logo, a wystrój i wyposażenie są realizowane w porozumieniu z franczyzodawcą;
  • franczyza usługowa polega na korzystaniu franczyzobiorcy z know-how, oznaczeń handlowych i znaków towarowych przy obsłudze klientów.

Jakie są warunki?

Aby prowadzić działalność franczyzową, należy przede wszystkim posiadać odłożone środki pieniężne. Przedsiębiorca na początek ponosi spore koszty, wykupując licencję, utrzymując lokal, zatrudniając pracowników i płacąc im wynagrodzenia. Zyski zaczną przychodzić dopiero po czasie, dlatego każdy przedsiębiorca zainteresowany franczyzą powinien mieć określony wkład własny. Wysokość zależy od rodzaju franczyzy i rozpoznawalności marki.