Blackout. Co to oznacza dla firmy?

Blackout. Co to oznacza dla firmy?

O ile przerwy w dostawie prądu są zwykle drobną niedogodnością w życiu prywatnym, to dla firm konsekwencje mogą okazać się katastrofalne. Jak długo firma mogłaby skutecznie działać bez sprzętu elektrycznego? Czy przedsiębiorcy byliby gotowi, żeby poradzić sobie z ewentualnym blackoutem?

Według prawa (rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego), dopuszczalny czas trwania jednorazowej przerwy nieplanowanej, nie może być dłuższy niż 24 godziny. Jednocześnie w przypadku funkcjonowania firmy, każda chwila bez dostępu do prądu może narazić ją na poważne straty. Dlatego poniżej znajdują się dwie główne wskazówki, które pomogą uchronić się przed podobnymi problemami.

Zawsze przechowuj dane w chmurze

Przerwa w dostawie prądu trwa przeciętnie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W tym czasie pracownicy nie są często w stanie zrobić niczego produktywnego. Jeśli firma działa w branży spożywczej, lodówko-zamrażarki pełne produktów nie mogą zapewnić odpowiedniej temperatury przechowywania. Na halach zatrzymują się linie produkcyjne. Co w momencie, gdy zasilanie zostaje ponownie włączone? Potrzeba czasu na bezpieczne uruchomienie sprzętu i systemów. Jednocześnie trzeba sprawdzić, czy w wyniku awarii firma nie utraciła żadnych cennych danych.

Jednym ze sposobów na uchronienie się przed nagłym brakiem w dostawie prądu jest tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Przechowując na niej aktualną kopię plików, można je odzyskać w dowolnym momencie - nawet po awarii komputera.

Najważniejsze jest działanie

Bardzo ważne jest też stworzenie planu ciągłości działania, który uwzględnia zarówno środki zapobiegawcze, jak i procesy odzyskiwania po awarii. Dla części firm posiadanie stacji zasilania jest rozsądnym środkiem ostrożności, który pozwoli na wykonywanie codziennych operacji nawet w przypadku długotrwałej przerwy w dostawie prądu. W niektórych przypadkach wystarczające może się okazać zapewnienie kopii zapasowej ważnych informacji i dokumentów w chmurze. Podjęcie niezbędnych kroków, zanim dojdzie do sytuacji kryzysowej, w tym posiadanie niezawodnej ochrony zasilania w trybie czuwania, pozwoli na wyjście z niej obronną ręką.