Analiza napojów gorących w sektorze HoReCa

Analiza napojów gorących w sektorze HoReCa

Kawa, herbata, czekolada - to napoje rozgrzewające, ale i pobudzające. Wielu z nas nie wyobraża sobie początku dnia bez gorącego kubka swojego ulubionego napoju. Dla większości to już rytuał i mała cząstka porannej przyjemności.

Mamy smakoszy kawy, herbaty i czekolady i jestem zdania, że nie powinno się rozważać wyższości jednego napoju nad drugim, gdyż każdy z nich potrafi ująć swoim smakiem i aromatem. Świadomość Polaków z roku na rok też jest coraz większa, a co za tym idzie ? są skłonni wydać więcej pieniędzy w zamian za wysoką jakość produktu. Istotny też jest sposób przyrządzania danego napoju oraz dobór odpowiednich akcesoriów, których zadaniem jest wydobycie idealnego aromatu i smaku.

Kawa w roli głównej

Rozważania na temat gorących napojów rozpoczniemy od kawy, bo od jej nazwy powstały kawiarnie, czyli lokale gastronomiczne będące miejscem spotkań towarzyskich z kawą w roli głównej, w asyście dania deserowego. Znanych jest wiele gatunków kawy, które różnią się smakiem, zapachem i barwą w zależności od miejsca pochodzenia.

Kawa w ziarnach zmielona bezpośrednio przed podaniem cieszy się najlepszymi właściwościami smakowymi i aromatycznymi. Wybór ekspresu w gastronomii jest uzależniony od rodzaju kawiarni lub restauracji, w której będziemy serwowali ten napój. Bywają miejsca, w których klient jest w stanie dłużej poczekać na kawę, bo ma świadomość, że czas przygotowania wpływa na idealny smak naparu. W tych miejscach ogromną rolę odgrywa sam rytuał przyrządzania kawy, sposób podania, muzyka w tle i.. barista, który pełni kluczową rolę artysty w tworzeniu esencjonalnego napoju. W miejscach, gdzie kawa jest głównym punktem programu, używa się ekspresów kolbowych (półautomatycznych), dwu- lub wielokolbowych (wielogrupowych). W przypadku takich ekspresów czynnik ludzki ma ogromne znaczenie, dlatego dobrze wyszkolony barista jest tu niezbędny, a przyglądanie się procesowi parzenia podkreśla idealny klimat danego miejsca. Do sitka w kolbie wsypuje się wcześniej zmieloną kawę, którą sprasowujemy specjalnym tamperem. Bywają też lokale gastronomiczne, w których kawa sprzedaje się w ogromnych ilościach, a liczba gości jest na tyle duża, że sztuka parzenia kawy została wyparta przez automatyzację tego procesu. W takich przypadkach idealnie sprawdzają się ciśnieniowe ekspresy automatyczne, które można podzielić na saszetkowe, kapsułkowe oraz te z wbudowanym młynkiem do kawy. Ekspresy saszetkowe posiadają gotowe do zaparzania saszetki ze zmieloną kawą najwyższej jakości. Taką saszetkę należy włożyć do właściwego adaptera, wcisnąć odpowiedni guzik i wyregulować moc zaparzania kawy na panelu sterowania. Ekspresy kapsułkowe to połączenie urządzenia ciśnieniowego i automatycznego. Ekspres taki przyrządza kawę pod ciśnieniem, ale służą do tego wyłącznie specjalne kapsułki, które umieszcza się wewnątrz urządzenia, a następnie naciska się przycisk aktywujący proces parzenia kawy. Rodzaj kapsułki umożliwia przyrządzenie kawy czarnej, espresso, z mlekiem czy smakowej. Taki ekspres jest bardzo prosty w obsłudze, łatwy w utrzymaniu czystości, dlatego sprawdza się w mniejszych restauracjach i hotelach. - Są 3 kluczowe czynniki, które decydują o wyborze kawy - wspomina Piotr Kawicki, HoReCa Sales Manager, Nestle Nespresso S.A. - najwyższa jakość i jej powtarzalność, możliwość wyboru kawy i jej dopasowanie do preferencji klienta i w tej chwili jeden z najważniejszych czynników - ochrona środowiska - czyli precyzyjna konsumpcja. Nespresso Professional w swojej ofercie ma aż 16 mieszanek kaw - od intensywnych, mocno palonych po bardziej zbalansowane o aromatach owocowych i właśnie możliwość wyboru zgodnego z preferencjami i gustami powoduje, że wzrasta popularność picia kawy porcjowanej.

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<