22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi

Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów oraz susze - to najbardziej odczuwalne skutki zmian klimatu. Jednak jak się okazuje, wszystkie małe oraz codzienne wybory mają znaczenie i zrobią różnicę! Jak na co dzień dbać o środowisko? Poniżej podajemy trzy podstawowe działania, które przyczyniają się do działań na rzecz naszej planety.

Zakupy zaplanowane

Według danych Komisji Europejskiej tylko na obszarze Unii każdego roku marnuje się nawet 90 milionów ton żywności, czyli 180 kg na osobę.

Warto wiedzieć, że wśród przyczyn jest kupowanie zbyt wielu produktów na co dzień. Dlatego przed pójściem na zakupy warto zrobić listę potrzebnych rzeczy i nie ulegać wszechobecnym okazjom i zniżkom.

Wege nadal smaczne i modne

Dieta oparta w dużej mierze na owocach i warzywach jest nie tylko zdrowsza, tańsza, ale i bardziej ekologicznie. Co więcej, pożywienie zwierząt hodowanych przemysłowo, często składa się ze składników, które mogą być również spożywane przez człowieka.

Tym samym, szacuje się, że nawet 30% upraw rolnych na świecie jest przeznaczana na paszę dla zwierząt. Do wyprodukowania zaledwie 2 kilogramów wołowiny potrzeba aż 25 kilogramów zboża i niemal 30 000 litrów wody!

Można to zmienić, spożywając mniej produktów odzwierzęcych na korzyść roślinnych. Nie trzeba od razu rewolucji: na początku zamieńmy nawet tylko jeden posiłek mięsny na zbożowo-warzywny lub wprowadźmy roślinne poniedziałki w naszej codziennej rutynie. Prawdopodobnie odczujemy również poprawę samopoczucia oraz zdrowia.

Od segregacji po system kaucyjny

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wdrążyć od 2022 roku - system kaucyjny, jednocześnie prognozując, że jego utworzenie może zająć nawet jeszcze dwa lata. Przepisy wdrażające system kaucyjny w Polsce, mają wejść w życie od przyszłego roku. Projekt systemu kaucyjnego był już kierowany do konsultacji publicznych. Ma on objąć opakowania z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 l oraz opakowania ze szkła wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l. Dopuszcza też, że system może mieć wielu operatorów. Projekt nie określa wysokości kaucji.

System powinien być łatwy, dostępny dla konsumenta i racjonalny kosztowo. Dlatego powinien mieć jednego operatora. Operator (podmiot reprezentujący) będzie miał do rozliczenia ogromnych ilości opakowań, środków finansowych.

System kaucyjny powinien objąć butelki PET. A także, czego projekt nie przewiduje, puszki metalowe - aluminiowe i stalowe. Najlepiej byłoby, żeby poziom zbierania puszek nie był zależny od dobrej woli zbieraczy lub punktów, które je przyjmują. Takie opakowania powinny być zbierane systemowo, powszechnie i w sposób wygodny dla konsumentów. Docelowo dzięki systemowi kaucyjnemu, puszki całkowicie przestaną zaśmiecać parki, lasy i ulice.